Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Okénko trhu – Corbyn prý podpoří předčasné volby

Britský premiér Johnson již opustil snahu prosadit brexitovou dohodu, kterou uzavřel s EU, přes britský parlament, jelikož v něm nedisponuje většinou a nedaří se mu najít širší podporu. Místo toho se zaměřil na možnost vyhlášení předčasných voleb. V nich by rád posílil řady své konzervativní strany v zákonodárném sboru, aby následně brexit prosadil po svém. I pro samotné vyhlášení voleb ovšem potřeboval souhlas současné opozice, kterého se mu zřejmě dostalo právě dnes. Lídr labouristů Corbyn se nechal slyšet, že při odpoledním hlasování jeho strana podpoří vyhlášení předčasných voleb na 9. – 12. prosince tohoto roku. Labouristé se k této variantě údajně přiklonili proto, že nedávno ohlášený souhlas EU s odkladem brexitu definitivně zabránil Johnsonovi v realizaci neřízeného odchodu. Podle bookmakerů jsou Johnsonovi šance na vítězství ve volbách dobré, nicméně jestli jeho strana získá v parlamentu sama většinu, již zdaleka tak jisté není – pravděpodobnost odhadují zhruba na 50 %. Pokud tedy volby dopadnou nepřesvědčivě, a Johnson bude znovu muset hledat podporu pro svůj plán, můžeme se okolo Vánoc dočkat dalšího dramatického dějství brexitové tragédie.
 
Podle nového vydání žebříčku Ease of Doing Business z dílny Světové banky, si Česká republika meziročně pohoršila o 6 míst na 41. pozici celosvětově. Tento žebříček se snaží zachytit vstřícnost jednotlivých zemí k soukromému podnikání a zohledňuje mimo jiné kvalitu institucí, soudnictví, či daňového systému. Česká republika má z hodnocených kategorií rezervy například ve složitosti zakládání obchodních společností, které žadatelům průměrně zabere skoro měsíc, zatímco nejlepší země toto umějí vyřídit během několika hodin. Kladné body naopak Česká republika tradičně sbírá v dostupnosti elektrické energie, ačkoliv toto je mezi rozvinutými zeměmi spíše standardem, a v otevřenosti mezinárodnímu obchodu, což je dáno hlavně členstvím v Evropské unii.
 
Ve zbytku týdne nás čeká měnověpolitické zasedání Fedu, od kterého se celkem jednoznačně očekává snížení sazeb o 25 bazických bodů. Tento krok zřejmě podpoří i data z americké ekonomiky, která by měla potvrdit její zpomalování. Snížení sazeb nahrává i PCE deflátor, tedy oblíbené měření inflace z pohledu Fedu, který se odhaduje na hodnotu 1,4 %, hluboko pod 2 % cílem centrální banky.
 
I z Evropy nás čeká další várka ekonomických dat. Ta zřejmě naváží na předchozí malátný trend, když HDP poroste tempem 0,1 % mezikvartálně, inflace zůstane hluboko pod cílem ECB a indikátory ekonomické nálady potvrdí pokračující mizérii mezi průmyslníky, a s trochou štěstí i nadále odolávající sektor služeb. 
 
Česká koruna zahájila pracovní týden na úrovni EUR/CZK 25,54, tedy stejně jako ten předchozí. Do těchto silnějších úrovni ji předtím vyslalo definitivní zametení alternativy brexitu bez dohodu pod stůl.

Autor: Vít Hradil, analytik

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.