Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Okénko trhu – Čína pozastaví některá cla na americký dovoz

Čína s platností od 17. září pozastaví některá cla uvalená na americký dovoz. Celkem 16druhům zboží má Čína v úmyslu udělit výjimku a na jeden rok je zbavit celního zatížení. Jedná se o vstřícný krok před nadcházejícím dalším kolem vyjednávání s USA, ke kterému by mohlo dojít později tento měsíc. Ovšem pravdou je, že Čína výjimkuje především zboží, které sama potřebuje. Mezi vybrané produkty by proto měly patřit některá farmaceutika či chemikálie, které sama Čína neprodukuje a není možné je jednoduše nahradit z jiného zdroje. Naopak zemědělské produkty, na kterých si americký prezident D. Trump zakládá, začaly být do Číny dováženy ze zemí Jižní Ameriky a i nadále budou podléhat clu.

Dolar během dnešního dopoledne posílil o půl procenta. V současné chvíli se pohybuje okolo úrovně EUR/USD 1,100.

Britská opozice se obrátila na skotský odvolací soud s žádostí o projednání zákonnosti nuceného přerušení zasedání tamního parlamentu. Soud zhodnotil, že premiér B. Johnson nejednal v souladu se zákonem, když vyhlásil pěti týdenní pauzu. Stížnost bude dále projednávat nejvyšší britský soud. Pokud by návrhu opozice vyhověl, mohl by se britský parlament sejít již o týden dřív, tedy 7. října. Poslanci by tak získali několik dnů navíc k řešení smlouvy o brexitu a termínu odchodu. Je poměrně pravděpodobné, že k odchodu Británie z EU nedojde letos na podzim, ale že bude Spojené království nuceno požádat Evropskou komisi o další odklad odchodu do ledna příštího roku.

Britská libra na nové zprávy prakticky nereagovala. V současné chvíli se pohybuje okolo EUR/GBP 0,89.

Zítra nás čeká vyhlížené měnověpolitické jednání Evropské centrální banky. Očekáváme, že dojde ke snížení základní depozitní sazby o 20 bazických bodů tedy na hodnotu -0,6 %. Zhruba jedna třetina trhu (38 %) sdílí naše očekávání, zbytek (62,2 %) předpokládá méně razantní krok ve výši 10 bazických bodů. Dále bychom se zítra měli dozvědět bližší informace k očekávanému zahájení dalšího kola kvantitativního uvolňování. Předpokládáme, že ECB zahájí nákup aktiv se začátkem příštího roku a že se nebude vázat pouze na vládní dluhopisy, ale v jejím portfoliu najdeme i korporátní bondy. Také by v průběhu září měl být spuštěn program levných půjček pro bankovní sektor (TLTRO III). Tým RBI považuje za reálné, že podmínky půjček můžou být ještě příznivější, než ECB ohlásila po červnovém zasedání. Balíčkem výše zmíněných stimulů se centrální banka snaží o nastartování cenového i ekonomického růstu.

Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.