Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Okénko trhu – Americký trh práce přinesl rozporuplné signály

Česká národní banka dnes zveřejnila zápis z posledního jednání bankovní rady, které se konalo 25. září. Z něj vyplývá, že bankéři diskutovali možnost zvýšení základní sazby, ke kterému by vybízel mimo jiné slabší kurz české měny, než banka očekávala. Slabá koruna totiž mechanicky zdražuje dovozy a tím působí proinflačně. Proti zvýšení ovšem hovoří obecně pomalý růst cen v zahraničí a hlavně mezinárodní geopolitická rizika. Poslední hlasování tak dopadlo poměrem 5 ku 2 ve prospěch zachování stávající sazby 2,00 %. Disentní hlasy pocházely od Marka Mory a Vojtěcha Bendy, kteří shodně preferovali zvýšení o 25 bazických bodů.
 
Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že pokud se nepodaří do 19. října vyjednat a schválit novou rozvodovou dohodu s Evropskou unií, pak pošle do Bruselu dopis se žádostí o odklad termínu brexitu. Odchod bez dohody ke konci října tím tedy prakticky přestává být hrozbou. Vzhledem k jeho předchozím vyjádřením o tom, že by o odklad brexitu požádal „jen přes svoji mrtvolu“, lze usuzovat, že nyní Johnson napne veškeré síly k vyjednávání nové dohody.
 
Data z amerického trhu práce dnes přinesla poněkud rozporuplné signály. Nábor zaměstnanců mimo zemědělský sektor činil 136 tisíc, což je sice méně než byl původní odhad trhu, nicméně v posledních dnech se množily ohlasy, že by toto číslo mohlo být ještě výrazně nižší. Tyto obavy byly motivovány slabými předstihovými indikátory z USA, a nakonec se nepotvrdily. Hodinové mzdy rostly meziročně tempem 2,9 %, což je nejslabší dynamika od půlky roku 2018. Celková americká nezaměstnanost pak dosáhla hodnoty 3,5 % a je tak nejníže od roku 1969. Na rozhodování bankéřů z americké centrální banky Fed, která na rozdíl od většiny evropských centrálních bank cílí svou politikou i na zaměstnanost, by dnešní data neměla mít výrazný dopad. Své si v nich totiž najdou jak zastánci zachování sazeb (nezaměstnanost je nízká a dále klesla), tak i jejich snížení (mzdy rostou pomalu, nábory zaměstnanců ztrácí tempo). Na trzích ovšem v posledních dnech převládá názor, že ke snížení sazeb v říjnu dojde, a na tomto přesvědčení dnešní informace mnoho nezměnily – implikovaná pravděpodobnost tohoto kroku je 79 %.
 
Dolar na dnešní zprávy reagoval mírným posílením vůči euru, a momentálně se drží poblíž hodnoty EUR/USD 1,096. Koruna si zatím drží včerejší zisky a pohybuje se na úrovni EUR/CZK 25,73.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.