Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Okénko trhu – Američany neopouští chuť nakupovat

Český statistický úřad dnes vydal zpřesněný odhad růstu HDP České republiky za druhé čtvrtletí. V něm potvrdil údaj 2,7 % meziročně a 0,7 % mezikvartálně. Růst byl poháněn hlavně domácí poptávkou a to jak ze strany domácností tak i vlády. Dobrý výsledek si navzdory probíhajícímu ekonomickému ochlazení na hlavních vývozních trzích i obchodním válkám udržel i zahraniční obchod. Méně příznivou zprávou bylo oslabení investiční aktivity firem, které odráží jejich vnímání budoucích rizik a pokračující tlak na růst mezd. Z pohledu jednotlivých odvětví se nejvíce dařilo informačním a komunikačním činnostem, obchodu, pohostinství, dopravě, či stavebnictví, tedy oblastem, které se opírají o domácí poptávku. Méně úspěšný pak byl průmysl, kde mezičtvrtletně došlo k nepatrnému poklesu. I z toho lze usuzovat, že ze zahraničí přichází ekonomické ochlazení. Přesto můžeme první pololetí tohoto roku hodnotit jako úspěšné. Pro zbytek roku očekáváme pokračující zpomalování a za celý rok pak predikujeme růst HDP na úrovni 2,4 %. Bude ovšem záležet i na mezinárodním politickém vývoji, kde na rozřešení stále čeká brexit i obchodní spory mezi USA a Čínou.

Srpnová inflace v eurozóně dosáhla 1 %, v jádrovém vyjádření pak jen 0,9 %. Výrazně se na tomto výsledku podepsaly nízké ceny energií, nejrychleji pak rostly ceny služeb. Jedná se o poslední údaj o inflaci, který se dozvíme před zasedáním rady ECB. Ta tak bude mít dostatek argumentů pro uvolnění měnové politiky. Dvouprocentní inflační cíl je v nedohlednu a tak se očekává, že bankéři přikročí k dalšímu snížení depozitní sazby, která se podle našeho odhadu posune ze současných -0,40 % až na -0,60 %. Kromě inflace dnes byla za eurozónu zveřejněna i data o nezaměstnanosti, která se udržela na rekordně nízké úrovni 7,5 %.

Jak ukázala červencová data, Američany neopouští chuť nakupovat. Jejich osobní útraty vzrostly meziměsíčně o 0,6 %, což překonalo předchozí měsíc i tržní odhady. Ekonomika USA se tak i nadále může opřít o silnou domácí poptávku, která bude kompenzovat export, tlumený obchodními spory. Přesně podle očekávání pak dopadl americký PCE deflátor, tedy způsob měření inflace využívaný Fedem pro tvorbu měnové politiky. Ten se oproti předchozímu měsíci mírně zvýšil na 1,4 % meziročně a 0,2 meziměsíčně, čímž ovšem stále zaostává za dvouprocentním cílem centrální banky. Spekulace na brzké snížení základní sazby Fedu tak budou určitě pokračovat.

Česká koruna dnes v reakci na druhý odhad růstu HDP krátce posílila pod hranici EUR/CZK 25,90, nicméně zisky záhy umazala a momentálně se drží na úrovni EUR/CZK 25,93.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.