Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Okénko trhu

Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, v meziročním srovnání spotřebitelská inflace o dvě desetiny zrychlila na 2,9 %. Inflace se tak nadále pohybuje v blízkosti horní hranice pásma inflačního cíle ČNB a skončila dvě desetiny nad její aktuální prognózou. Rychleji rostly především ceny potravin, počátek prázdnin pak znamenal tradiční sezónní nárůst cen dovolených. Příspěvek cen spojených s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) tvoří i nadále zhruba polovinu cenového růstu. Naopak nižší ceny ropy na světových trzích znamenaly hlubší pokles cen pohonných hmot. Inflační tlaky z domácí ekonomiky tak zůstávají robustní podporované rychlým růstem mezd a dostatkem prostředků v kapsách spotřebitelů. Nicméně v následujících čtvrtletích očekáváme, že vlivem ekonomického zpomalování, slábnutím mzdové dynamiky i působením přísnější měnové politiky budou inflační tlaky postupně ochabovat. V průměru za letošní rok odhadujeme inflaci na úrovni 2,7 %. Na počátku příštího roku však bude růst cen uměle podpořen zvýšením spotřebních daní na alkohol a tabákové výrobky. Dopad této změny do meziroční inflace odhadujeme lehce přes 0,5 p.b.  Proti tomuto vlivu by měla působit vládou navrhovaná nižší DPH u některých služeb. Dá se však očekávat, že v reálu podnikatelé služby nezlevní a nižší sazbu daně si promítnou do svých marží. Inflace, u které jsme původně očekávali, že zpomalí pod 2 %, tak bude významně urychlována administrativními vlivy.

Koruna na zveřejněná čísla nereagovala. Po pátečním oslabení nad úroveň EUR/CZK 25,8 se dnes pohybuje zhruba na podobných hodnotách. Rovněž kurz ostatních měn regionu se příliš neměnil.

Další ostře sledované číslo publikované tento týden bude středeční předběžný odhad tuzemského HDP za druhé čtvrtletí. Ekonomický růst by měl být nadále podporován silnou domácí poptávkou, tedy zejména spotřebou domácností a vlády. Naopak investiční aktivita podniků by měla, vlivem nejistého budoucího vývoje, který dopadá na úroveň výroby i nové zakázky, vykázat podstatně nižší hodnoty, než jsme pozorovali v loňském roce. To se ostatně projevilo už v datech za Q1, kdy tvorba hrubého fixního kapitálu mezičtvrtletně lehce klesla. Měsíční data obchodní bilance za duben až červen dopadla, i přes nepříznivou ekonomickou situaci u našich hlavních obchodních partnerů, nad očekávání. Příspěvek zahraničního obchodu by tak již nemusel přispívat k růstu záporně. V souhrnu tak odhadujeme, že si ekonomika ve druhém čtvrtletí oproti počátku roku polepšila o solidních 0,5 %. Podstatně hůře však pravděpodobně dopadne HDP u našich západních sousedů (rovněž zveřejněné ve středu). Nekončící negativní zprávy zejména z německého průmyslu neustále zhoršovaly odhady ekonomického růstu až na aktuální mezičtvrtletní pokles o 0,1 %. Ani doposud zveřejněné indikátory za srpen nenaznačují obrat ve vývoji, ale spíše další zhoršení.

Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.