Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Okénko trhu

Obchodní válka mezi USA a Čínou se vyhrocuje. Poté, co americký prezident D. Trump minulý týden uvalil s účinností od 1. září desetiprocentní clo na čínské zboží v hodnotě 300 miliard USD, přispěchala s odvetnými opatřeními i Čína. Peking v pondělí uměle oslabil domácí měnu jüan. Její kurz se tak dostal na nejnižší hodnotu za více než deset let a prolomil politicky citlivou úroveň sedm jüanů za dolar. Čína tak v obchodní válce s Washingtonem využívá strategii podpory exportu prostřednictvím devalvace vlastní měny, za kterou byla v minulosti mnohokrát kritizována a to i od amerického prezidenta. Zároveň Peking požádal státní společnosti, aby pozastavily dovoz zemědělských produktů z USA. Nejvíce šokující ovšem je, že D. Trump přistoupil k zavedení cel jen krátce poté, co obě strany obnovily jednání na nové obchodní dohodě, která by měla zastavit obchodní válku. Naděje na její uzavření se tak dále snižuje. Současný vývoj přináší ještě více nejistot na finanční trhy a ohrožuje globální ekonomický růst. V reakci na tyto události akcie v Asii klesly a investoři upřednostnili japonský jen. Kurz dolaru během dneška ztratil zhruba 0,5 %, aktuální hodnota se dostala až na EUR/USD 1,117.

Podle Sentix indikátoru ekonomického sentimentu za srpen došlo k dalšímu zhoršení ekonomické situace v eurozóně. Index se propadl na -13,7 bodů, což je nejnižší hodnota za téměř 5 let. Srpnový údaj vyzněl mnohem pesimističtěji než tržní očekávání na úrovni -7 bodů. V rámci indexu se zhoršilo hodnocení aktuální ekonomické situace, dále se však propadla i složka budoucích očekávání, zejména pod vlivem eskalace obchodních sporů mezi USA a Čínou.

V eurozóně byl dnes rovněž zveřejněn červencový finální PMI za sektor služeb. Došlo jen k jeho drobné korekci o desetinu dolů na 53,2 bodů. K mnohem výraznějšímu přehodnocení o téměř jeden bod však došlo v případě Německa. PMI za sektor služeb se tam po revizi snížil na 54,5 bodů, což by mohlo značit, že i terciální sektor začíná pozvolna slábnout. Právě přetrvávající spotřebitelský optimismus i příznivá situace ve službách a stavebnictví dosud vyvažovaly poklesy německého exportně orientovaného průmyslu, který je silně zasažen nepříznivou globální ekonomickou situací.

Luboš Růžička, analytik Raiffeisen Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.