Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Okénko trhu

Těsně před započetím mediální karantény před měnově politickým zasedáním ČNB v příštím týdnu se dva členové bankovní rady vyjádřili ohledně nastavení úrokových sazeb. Podle viceguvernéra T. Nidetzkého by úrokové sazby měly zůstat aktuálně stabilní, když rizika spojená s ekonomickým vývojem v zahraničí jsou vyvažována příznivým vývojem domácí ekonomiky. Uvolňování měnové politiky ze strany ECB i amerického Fedu podle Nidetzkého neznamená, že ČNB musí automaticky následovat jejich kroky. V podobném duchu se vyjádřil i nový člen bankovní rady A. Michl.

Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil o jeden procentní bod na 2,1 % (anualizovaně mezikvartálně). I přes výrazně nižší dynamiku se však oproti předpokladům jedná o lepší výsledek. Rychleji rostla zejména soukromá spotřeba, která si připsala 4,3 % (revidován nahoru o dvě desetiny byl i její růst v prvním čtvrtletí). Aktuální čísla tak dokládají posun ve struktuře růstu amerického HDP od zahraničního obchodu a investic směrem k privátní spotřebě.  Vyšší hodnoty oproti očekávání zaznamenal i cenový deflátor, který vzrostl o 2,4 %. Rychlejší růst HDP i cenové hladiny tak ukazuje, že americká ekonomika si i ve druhém čtvrtletí vedla nad očekávání. To bude ztěžovat rozhodování centrálním bankéřům ohledně nastavení úrokových sazeb. Ti se v posledním období vyjadřovali spíše ve prospěch měnového uvolnění, když tak chtěli reagovat zejména na nepříznivý zahraniční vývoj. Jejich rétorika se odrážela i v tržních očekáváních (snížení sazeb o 25 bb s pravděpodobností 80 %). Aktuální lepší data však hovoří proti tomuto kroku.

Nový britský premiér B. Johnoson ve čtvrtek vyzval EU, aby došlo k úpravě původní brexitové dohody. Především mu jde o odstranění tzv. irské pojistky. Evropská komise však trvá na původním znění smlouvy a otevírat znovu jednání a upravovat již dojednanou dohodu nechce. Johnson místo hledání kompromisu a zmírnění rétoriky naopak zvolil cestu konfrontace. Jeho snahy o vyjednání upravené dohody ztroskotávají, takže zbývá možnost tzv. tvrdého brexitu. Proti tomu se však nejspíš postaví britský parlament. Vzniklá patová situace může být vyřešena předčasnými volbami, ke kterým by mohlo dojít již před plánovaným odchodem Británie z EU na konci října.

Kurz koruny po včerejším posílení a následném oslabení v reakci na rozhodnutí rady guvernérů ECB se dnes vrátil zhruba na předchozí úrovně a pohybuje se okolo hladiny EUR/CZK 25,53.

Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.