Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Okénko trhu

Dnes zveřejněný konečný údaj o mezikvartálním hospodářském růstu Německa ve druhém čtvrtletí potvrdil předchozí odhad na úrovni -0,1 %. V souladu s předpoklady se na tomto poklesu podílel zejména německý export, který odepsal 1,3 %. Potvrzuje se tak, že Německo, jako ekonomika zaměřená na dodávání finální produkce na mezinárodní trh, mezi prvními doplácí na globální ochlazování. Kromě zpomalování ekonomického růstu Číny se jedná i o dopad obchodních sporů mezi Čínou a USA. Tato rozepře nepřestává zaměstnávat trhy, kde jen za poslední víkend způsobila značné pozdvižení. Nejprve v pátek přišlo ohlášení další várky cel z obou stran konfliktu, aby následně prezident Trump ze summitu zemí G7 naopak vychvaloval ochotu Číny pokračovat v jednání. Kromě exportu ovšem v Německu poklesly i investice do fixního kapitálu, primárně vlivem slabého výsledku ve stavebnictví, které odepsalo 1 %. Slušně si naopak vedly investice do strojů a zařízení, které vykázaly růst o 0,6 %. Německou ekonomiku nadále drží nad vodou i spotřeba a to jak domácností (+0,1 %) tak i vlády (+0,5 %).

V nejbližší době se v Německu obrat k lepšímu bohužel příliš očekávat nedá. Automobilový průmysl již měsíce není schopen nabrat dech, předstihové indikátory vytrvale ukazují na zhoršující se vnímání ekonomické situace samotnými Němci a nadále hrozí, že se nákaza přesune z již zasaženého zpracovatelského sektoru i do služeb, které dosud odolávaly. Škody napáchané obchodními spory mezi USA a Čínou se navíc zanedlouho mohou zdát zanedbatelnými, pokud Donald Trump obrátí svoji pozornost i na Evropskou Unii. Ještě nedávno její obchodní politiku totiž označoval za „horší než čínskou“ a hrozil výrazným zvýšením dovozních cel na německá auta. Od dokončení tohoto plánu poté dočasně upustil, nicméně má v plánu se k němu vrátit v průběhu podzimu.

Itálie stále hledá cestu z vládní krize, která začala rezignací premiéra Conteho, který k ní byl přinucen odchodem koaličního partnera z vlády. Nyní je na tahu prezident Mattarella, který před vypsáním případných předčasných voleb preferuje snahu o nalezení nové většiny. Podle dosavadního vývoje se zdá nejpravděpodobnější varianta, že dojde k dohodě mezi sociálními demokraty a Hnutím pěti hvězd, kteří tak společně vytvoří nový kabinet pod vedením staronového premiéra Conteho.

Česká koruna se po poněkud divokém víkendu, kde s ní zahýbaly zprávy o mezinárodním vývoji, vrátila zpátky do okolí EUR/CZK 25,80.

Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.