Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Okénko trhu

Od pátku došlo k výraznému vyhrocení vztahů mezi USA a Čínou, když asijská velmoc nečekaně uvalila dodatečná cla na americký dovoz ve výši 5 a 10 %. Nově tak budou podléhat clu například zemědělské výrobky, ropa či malá letadla. Americký prezident D. Trump neotálel s odvetnými kroky příliš dlouho, a ještě téhož dne zvýšil cla na čínský dovoz v hodnotě 300 mld. dolarů ze stávajících 25 % na 30 %. Navíc navýšil cla na veškeré zbývající čínské zboží (300 mld. USD) z 10 % na 15 %. Do nového týdne vstupují obě strany lépe naladěné. Čínský vicepremiér L. Che uvedl, že americké firmy jsou v Číně vítány. Navíc naznačil, že Čína je připravena obnovit jednání a pomocí klidných rozhovorů rozuzlit současnou zamotanou situaci. Tento vstřícný krok Trump uvítal a začal plánovat brzké obnovení jednání.

Německý Ifo index ekonomického sentimentu za srpen zaznamenal podle očekávání propad, který byl ovšem výraznější, než trh předpokládal. Hodnocení stávající situace pokleslo o 2,3 bodu na 97,3, očekávání budoucího vývoje se zhoršilo o necelý bod na 91,3. Optimismus ohledně budoucího vývoje Německa, který jsme mohli nabýt po pozitivním výsledku PMI index ve výrobě, tak měl krátké trvání. Německo přitom ve druhém čtvrtletí zaznamenalo mezičtvrtletní pokles a je tak na pokraji recese. Vzhledem k negativnímu výsledku ifo indexů se tak zvyšuje pravděpodobnost dalšího mezičtvrtletního poklesu a tedy propadu Německa do technické recese. V Německo se proto jedná o potřebě fiskálních stimulů na podporu ochabující ekonomiky.

Konjunkturální průzkum zveřejněný statistickým úřadem ukázal, že jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli došlo ke zhoršení očekávání ekonomického vývoje na následujícího půl roku. Celková důvěra v ekonomice se ovšem nepatrně zvýšila a to především zásluhou sentimentu podnikatelů, který zaznamenal nárůst o jeden bod na 12,5 bodů. Naopak spotřebitelská důvěra klesla o více než jeden bod na hodnotu 2,8 bodů. Spotřebitelé se bojí především zhoršení ekonomické situace a ztráty zaměstnání. Přesto se o svou finanční situaci spotřebitelé nebojí a úmysl spořit proto zůstal neměnný. Zároveň by je neměla opustit chuť utrácet, což by se mělo pozitivně podepsat na maloobchodních tržbách i na celkovém výkonu tuzemské ekonomiky, kterou právě spotřeba domácností táhne nahoru.

Americké objednávky dlouhodobé spotřeby v červenci zaznamenaly překvapivě pozitivní výsledek, když meziměsíčně vzrostly o 2,1 %. Na výsledku se podobně jako v červnu pozitivně podepsaly objednávky z civilního letectví. Takto pozitivní výsledek je další známka toho, že americká ekonomika i nadále jede na plné obrátky.

Koruna, která dnešní ráno zahajovala těsně pod úrovní EUR/USD 25,9 v průběhu dne odmazala část ztrát z víkendu a pohybuje se nyní zhruba na průměru z minulého týdne EUR/CZK 25,79. Podobně dolar v průběhu dneška nepatrně posiloval a nyní se nachází na úrovni EUR/USD 1,111.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.