Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Okénko trhu

Ceny průmyslových výrobců v červenci dále zpomalily svoji dynamiku. V meziměsíčním srovnání poklesly o 0,1 %, meziročně se jejich růst snížil o 0,4 p.b. na 2,1 %. K růstu nadále výrazně přispívaly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které se zvedly o 8,0 %, přitom ceny samotné elektřiny byly vyšší dokonce o 10,5 %. Rychlý růst si udržely i ceny výrobců v oblasti potravinářství (mzr. o 4,0 % stejně jako v červnu), které reagovaly na rychle se zvyšující ceny agrárních vstupů. Za meziměsíčním poklesem cen průmyslových výrobců tak stojí další průsak aktuálně nízkých cen ropy do příslušných cenových okruhů. Ve zbytku roku očekáváme, že nízké ceny výrobců v eurozóně (meziročně v červnu pouze o 0,9 %) budou zpomalovat i ceny v tuzemsku. Tento vliv však bude tlumen slabší úrovní kurzu koruny. Nadále však bude meziroční růst ovlivňován výrazným příspěvkem rychle rostoucích cen elektřiny. V letošním roce by tak měl průměrný růst cen výrobců mírně přesáhnout 3 %.

Tempem přes 12 % pokračovaly v růstu ceny producentů v zemědělství. Dopady loňského sucha ovlivňují zejména ceny rostlinné produkce (meziročně vyšší o 16,7 %), zatímco v oblasti živočišné výroby byl růst cen podstatně nižší (7,3 %). Přetrvávající vysoká poptávka po stavební produkci a nedostatek produkčních kapacit pak přispívají k vyšším cenám stavebních prací. Jejich meziroční růst v sice červenci lehce zvolnil, přesto se nadále udržuje v blízkosti 4 %. Svižný růst cen ve stavebnictví by měl pokračovat i v následujících měsících.

Člen rady guvernérů ECB Oli Rehn ve svém rozhovoru pro americký deník WSJ naznačil, jaká opatření chystá Evropská centrální banka pro stimulaci uvadající evropské ekonomiky. Podle posledních údajů za druhé čtvrtletí zpomalil meziroční růst HDP eurozóny na 1,1 %, přitom Německo, nejsilnější evropská ekonomika, se zmítá na hraně recese. ECB by již v září měla přijít s balíčkem opatření zahrnujícím masivní (“substantial and sufficient”) nákupy dluhopisů i snížení úrokových sazeb. Rehnovy komentáře naznačují, že chystaná opatření ECB budou tentokrát mimořádně silná, aby umožnila ECB dosáhnout svých cílů.
Koruna dnes posílila o více než 0,4 % a dostala se až na úroveň EUR/CZK 25,73. Stejně posilovaly i ostatní měny regionu. Americký dolar dnes pokračoval v ziscích, prolomil hranici 1,11 a aktuálně se pohybuje na úrovni EUR/USD 1,107.

Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.