Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Okénko trhu

Evropský datový kalendář byl pro dnešek prázdný a pozornost tak byla upřena na Ameriku. Jak se již v poslední době stalo tradicí, zatímco Evropa trhy nepřestává strašit, USA přinášejí pozitivní překvapení. Empire State Index mezi zpracovateli v srpnu přinesl namísto očekávaného zhoršení meziměsíční nárůst o 0,5 bodu na hodnotu 4,8. Za pozornost stojí hlavně znatelně lepší hodnocení nových objednávek. Podobně i Philadelphia Fed Business Outlook překonal předpoklady, když sice meziměsíčně poklesl, ale výrazně méně, než se trhy obávaly. V hodnocení současného podnikatelského klimatu převažovaly pozitivní názory nad negativními a ve výhledu na příštích šest měsíců byl tento rozdíl ještě mnohem výraznější. Ještě radostnější zprávou pro USA pak byl červencový růst maloobchodních tržeb, které si připsaly 0,7 %, a bez započtení automobilů pak dokonce 1,0 %. Oba tyto výsledky překonaly očekávání a potvrzují sílu domácí poptávky na americkém trhu. V situaci neutuchajícího mezinárodního napětí, kdy americký export nevyhnutelně bude ztrácet dech, tak může právě domácí spotřeba dodat potřebnou vzpruhu.

Jediným lehce negativním signálem z USA tak byla data o podpoře v nezaměstnanosti. Zde se v posledním týdnu sešlo 220 tisíc nových žádostí a přibylo i těch pokračujících. Ačkoliv oba údaje byly mírně nad tržními očekáváními, nelze z toho činit velké závěry. I vzhledem k týdenní frekvenci jsou tyto statistiky značně volatilní a případný obrat na zatím dobře fungujícím americkém trhu práce by tak odhalil až déle trvající trend.

Na trzích dnes k velkým dramatům nedocházelo, česká koruna sice v krátkodobém výkyvu nakoukla přes hranici EUR/CZK 25,90, nicméně momentálně vypadá ustálená v okolí 25,88.

Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.