Středa 21. října. Svátek má Brigita.

OKD na sebe podalo insolvenční návrh, akcie NWR se propadají o čtvrtinu

03.05.2016 | 15:22 0 Komentářů

Uhelná firma OKD na sebe dnes k soudu podala insolvenční návrh, žádá o povolení reorganizace.

„Představenstvo společnosti OKD rozhodlo o podání návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost,“ uvedl mluvčí Ivo Čelechovský pro ČTK.

V průběhu května by podnik měl obdržet platby od odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům, uvedl generální ředitel OKD Dále Ekmark.

NWR v prohlášení uvádí, že uhelná skupina od prosince 2015 vedla jednání o insolvenci se za interesovanými stranami. Podle prohlášení je „finanční pozice OKD velmi slabá a urgentně vyžaduje finanční injekci“. V rámci reorganizace by mělo dojít k uzavření Paskova, OKD však nevylučuje uzavření ani dalších dolů. OKD předpokládá, že reorganizace by měla být dokončena v roce 2017.

Majitelem OKD je společnost New World Resources, kterou od února vlastní skupina Ad Hoc Group. Skupina v posledních týdnech nabídla státu, aby do firmy vstoupil nebo OKD odkoupil. To ovšem zástupci vlády vzhledem k nevýhodnosti podmínek odmítli.

Kvůli situaci společnosti dnes na šachtě protestovalo 46 horníků. Vyfárali až poté, co jejich otázky zodpověděl provozní ředitel OKD Pavel Hadrava, který za nimi sfáral.

Akcie NWR (BAANWRUK) ztrácí 25 % na 9 haléřů.

Zdroj: ČTK, OKD, NWR

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.