Úterý 15. června. Svátek má Vít.

OECD dle nové prognózy očekává pokles globálního HDP o 6 %, resp. o 7,6 % (podmíněno druhou vlnou)

10.06.2020 | 14:44 0 Komentářů

OECD dle nové prognózy očekává pokles globálního HDP o 6 %, resp. o 7,6 %, když projekce je podmíněna (ne)příchodem druhé vlny epidemie.

Predikce globálního vývoje

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila novou prognózu globálního ekonomického růstu. OECD projektuje v roce 2020 pokles celosvětového HDP o 6 %, a to za předpokladu, že nepřijde druhá vlna. V případě příchodu druhé vlny organizace očekává propad HDP o 7,6 %. OECD ve zprávě dodává, že pravděpodobnost druhé vlny vnímá jako identickou k variantě bez dalších vln.

Za předpokladu, že virus bude v průběhu roku ustupovat a k dalším vlnám nedojde, projektuje OECD pokles HDP v USA o více než 7 %. HDP v eurozóně by pak podle organizace v takovém případě mělo klesat 9% tempem. Pandemií nejvýrazněji postihnuté státy Itálie, Francie či Velká Británie by měly zažít dokonce více než 11% propad.


V případě první zmiňované varianty OECD očekává nárůst míry nezaměstnanosti na území států organizace na úroveň 9,2 % (v roce 2019 5,4 %). Za situace další vlny by míra nezaměstnanosti měl dosáhnout až 10 %, s relativně pomalým návratem k předpandemickým úrovním i v roce 2021.

OECD dále píše, že v obou výše zmíněných stavech světa předpokladá, že globální HDP se nevrátí na úroveň (resp. projektovanou cestu) čtvrtého kvartálu roku 2019 dříve než za dva roky.

Prognóza pro Českou republiku

Pro Českou republiku OECD predikuje pokles HDP při první variantě o 9,6 %, zatímco s příchodem dalších vln by produkce měla v tomto roce klesat o 13,2 %. Ani v jednom případě organizace neočekává skokový nárůst míry nezaměstnanosti. Podmíněno variantou bez dalších vln OECD pracuje s mírou nezaměstnanosti na úrovni 3,5 % v roce 2020 a 3,8 v roce následujícím. Při příchodu druhé vlny pak s 3,8 % v tomto roce a 5,0 % v roce 2021.

Zdroj: OECD

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.