Sobota 19. září. Svátek má Zita.

Odstávky amerických rafinérií jsou za dveřmi a zvýší přebytek ropy na trhu

20.08.2015 | 16:32 0 Komentářů

Cena ropy WTI se přiblížila hranici 40 dolarů za barel a někteří analytici nevylučují další propad cen ropy. Fundamenty na fyzickém trhu v příštích měsících naznačují, že fyzický trh bude nadále pod tlakem.

Jako každou středu americký úřad EIA zveřejnil stav zásob ropy v minulém týdnu, podle kterého se zásoby zvýšily. Důvodem byly nadprůměrné importy a neplánovaná odstávka velké rafinérie BP na americkém středozápadě. Tato rafinérie má kapacitu 450 tisíc barelů za den.

Každý podzim v USA probíhá sezóna plánovaných odstávek rafinérií kvůli údržbě a opravám. Tento podzim se očekávají větší odstávky než před rokem, protože řada rafinérií kvůli vysokým maržím odstávky odkládala. V souvislosti s výrazně nižší poptávkou po ropě se nejčastěji mluví o potenciálním naplnění klíčového zásobovacího uzlu Cushing ve státu Oklahoma. Odstávky rafinérií na fyzickém trhu vytvoří větší tlak na spotové ceny ropy.

V současné době rafinérie v USA a Evropě operují kolem 95 % své kapacity. Vysoká poptávka po benzínu v letních měsících udržela cenu ropy u ceny 60 dolarů, na druhé straně motoristická sezóna končí. Ceně ropy rovněž výrazně pomohl oslabující dolar, který měl maximum v polovině března. Ačkoliv predikovat vývoj dolaru je těžké, tak predikovat fyzický trh je poměrně snadné, protože je výrazně cyklický. Otázka je, jaký dopad fyzický trh bude mít na trh futures.

Podle společnosti Genscape, která poskytuje energetické informace, se poptávka v USA může v příštích měsících snížit o více než 1 mil. barelů za den. Nižší objem zpracované ropy sníží nabídku rafinérských produktů, tím se mohou ceny produktů udržet na vyšších úrovních. Tyto faktory jsou klíčové pro očekávání rafinérských marží, protože bude záležet na spotřebitelské poptávce po těchto produktech. Pokud se výrazně nesníží spotřeba benzínu, tak by odstávky rafinérií mohly i marže hypoteticky navýšit.

První graf ukazuje vývoj čtyřtýdenní průměr poptávky po surové ropě v USA. V září (S) a říjnu (O) by mohly být největší odstávky v letošním roce.

 

Letošní podzim je zajímavý i tím, že v USA a ve světě jsou největší zásoby ropy v historii, a podle některých analytiků odstávky budou podstatně vyšší než v minulosti. Nicméně některé rafinérie se mohou pokusit změnit plán a odstávky odložit na jinou dobu, protože v současné době jsou v rafinérském segmentu velice příznivé marže díky nízkým cenám ropy.

Následující graf ukazuje vývoj zásob ropy a destilátů v zemích OECD.

Zdroj: Wall Street Journal, Bloomberg, Energy aspects, Genscape

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.