Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Odpolední souhrn událostí s analýzou USD/CAD

07.01.2014 | 17:20 0 Komentářů

Německá nezaměstnanost se může radovat z prvního poklesu za posledních 5 měsíců. Dnes to potvrdil výsledek za měsíc prosinec roku 2013. Počet nezaměstnaných se snížil o sezónně upravených 15 000 na 2,965 milionu. Listopadový výsledek byl pozitivně revidován na nárůst o 9 000 oproti předchozím 10 000. Úbytek nezaměstnaných se však nepodepsal na míře nezaměstnanosti, ta zůstala beze změny na 6,9 procentech.

Inflace uvnitř eurozónypřekvapivě v prosinci zpomalila z 0,9 procent na 0,8 procenta. Data jsou měřena pomocí indexu spotřebitelských cen (CPI) na meziroční bázi. Cenová hladina se tak znovu přiblížila 4letému minimu z října (0,7 procenta). Zdravě podražily ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků, ty meziročně expandovaly o 1,8 procenta. Ceny energií se obešly beze změny. Evropská centrální banka (ECB) reagovala na říjnový propad inflace snížením úrokové sazby na 0,25 procenta, s prosincovým zpomalením však s největší pravděpodobností nic dělat nebude. Prezident ECB Mario Draghi řekl minulý týden, že eurozóně nehrozí deflace, a proto není tak potřeba přijímat nová opatření.

Obchodní bilance Spojených státůse dočkala v listopadu nečekaného zlepšení. Rozdíl mezi exportem a importem se snížil na 34,3 miliardy dolarů, což znamená nejen 12,9 procentní pokles, ale také nejlepší výsledek za poslední 4 roky. Ekonomové očekávali dosažení 40 miliardového deficitu. Hlavní zásluhu na dobrém výsledku nese export, jenž dokázal posílit o 0,9 procenta na celkových 194,9 miliardy dolarů. Naopak import si pohoršil o 1,4 procenta, když klesl na 229,1 miliardy dolarů.

Kanadská obchodní bilance zažila v listopadu propad do výraznější ztráty, poté co importní ceny posílily o 0,1 procenta a dovoz dosáhl 40,7 miliardy kanadských dolarů, na druhé straně export zůstal nezměněn. Deficit se tak prohloubil z 908 milionů na 940 milionů dolarů. Vyvezeno bylo zboží v hodnotě 39,8 miliardy.

Ekonomická aktivita v Kanaděvýrazněla v prosinci oslabila, dnes o tom informoval předstihový indikátor index nákupních manažerů (PMI) Ivey. Z listopadových expanzivních hodnot 53,7 se posunul do kontrakčního teritoria na 46,3 bodu. PMI index se díky pesimismu manažerů dostal na nejhorší výsledek od ledna 2011.

USD/CAD se po znepokojivých zprávách z kanadské ekonomiky dostal nad silnou rezistenci 1,072 a obchoduje se tak u 3 a půlletých maxim. Proražená technická úroveň by v případě návratu měla poskytnout dostatečnou podporu k dalšímu růstu. Výhled na tomto páru zůstává pozitivní a nejbližším cílem se stává hladina 1,08.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.