Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Odpolední komentář: Zápis z jednání NBP zkrotil spekulace na snížení sazeb

V záplavě obav z budoucího vývoje evropské ekonomiky dnes finanční trh potěšilo zveřejnění předběžného výsledku indexu nákupních manažerů eurozóny za srpen. PMI index eurozóny ve výrobním sektoru vzrostl na 47,0 bodů z předchozí úrovně 46,5. Zlepšil se i index v sektoru služeb a to na 53,4 b. Potěšující zprávou bylo ovšem zlepšení výrobního PMI indexu v Německu i když na stále nízkou úroveň 43,6 bodů. Výrobní PMI index ve Francii se dokonce vyhoupl zpět do pásma expanze na 51,0 bodů, zatímco analytici čekali pokles na 49,5 b. Euro dnes proti dolaru posilovalo, ale později tyto zisky zcela umazalo.

Zápis z minulého zasedání ECB ukázala vážnou diskusi a mnohdy i shodu nad dalšími možnostmi měnové expanze. Zápis z jednání tak zapadá do očekávání snížení sazeb ECB na zářijovém zasedání a přípravě či spuštění programu kvantitativního uvolňování.

Maloobchodní tržby v Polsku v červenci vykázaly rychlejší nárůst než v červnu (1,7 % m/m a 7,4 % y/y) a doplnily tak tento týden příznivý tok dat u našich sousedů, nicméně očekávání byla ještě vyšší (2,4 % m/m a 7,8 % y/y). PLN dnes vůči euru oslabil o 0,4 %. Odpolední zveřejnění zápisu z jednání polské centrální banky nepřineslo pro devizový trh výraznější impuls. Nicméně zápis ukázal, že na posledním zasedání 2 členové z devíti přítomných hlasovali ve prospěch zvýšení sazeb. Tato informace v situaci, kdy peněžní trh čeká naopak snížení sazeb NBP, způsobila nárůst sazeb na polském trhu. Maďarský forint dnes vůči euru oslabil jen nepatrně a kurz CZK/EUR se prakticky nezměnil.

Zítra bude hlavní událostí na finančním trhu konference v Jackson Hole. Ostře sledovaný bude především projev šéfa Fedu, který by mohl naznačit ochotu či naopak, jak se někteří obávají, neochotu k dalšímu snižování úrokových sazeb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.