Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Odpolední komentář: Trh práce USA mírně pozitivně překvapil

Česká koruna dnes nepatrně oslabila k úrovním poblíž 25.73 CZK/EUR. Zveřejnění záznamu z minulého jednání ČNB nebylo bez zajímavosti, ale na kurz koruny nemělo prakticky  žádný vliv. Ostatní středoevropské měny dnes byly rovněž bez významného pohybu. Maďarský forint nepatrně vůči euru oslabil a polský zlotý naopak lehce posílil.

Odpoledne zveřejněná data z amerického trhu práce vykázala za září růst počtu pracovních míst v USA o 136 tisíc. To bylo sice nepatrně pod odhady, ovšem předchozí měsíc byl výrazně revidován vzhůru a míra nezaměstnanosti klesla až na 3,5 %, když se čekala stabilita na 3,7 %. Zklamala naopak meziměsíční stagnace průměrných hodinových výdělků, když se čekal nárůst o 0,2 %. S ohledem na následný mírný nárůst dolarových úrokových sazeb a posílení dolaru o cca 0,15 % lze říci, že jde o malé pozitivní překvapení. Britský premiér Boris Johnson údajně soudu ve skotském Edinburghu přislíbil zaslat žádost o odklad brexitu, pokud nebude před 19. říjnem dosaženo dohody.

Příští týden bude v ČR zveřejněna řada dat. Nejsledovanější bude inflace za září na konci týdne, od které čekáme malé zpomalení díky cenám potravin. Průmysl by měl po růstu za červenec naopak v srpnu vykázat pokles. Maloobchod má šanci na další slušný výsledek. Nicméně údaje v letních měsících jsou značně ovlivněny dovolenými a o překvapení oběma směry nemusí být nouze. Ve zbývajících zemích regionu bude stát za pozornost výsledek inflace a průmyslu v Maďarsku a sledovaný bude také záznam z minulého zasedání maďarské centrální banky.

Z vyspělých ekonomik bude sledován záznam z minulého zasedání Fedu a vývoj inflace v USA. V Evropě pak údaje o vývoji německého průmyslu. A vše budou opět obklopovat politická vyjednávání v čele s pokračující „rozvodovým řízením“ EU – Velká Británie a dále obchodní jednání USA – Čína, když čínský vicepremiér Liu He navštíví Washington.

Michal Brožka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.