Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Odpolední komentář: Špatná data z Německa oslabila korunu

Aktivita německých výrobců v září podle indexu PMI klesla hlouběji, než kde se nacházela v době evropské dluhové krize. Index PMI ve výrobě klesl na 41,4 bodu z předchozích 43,5. Výsledek zapůsobil silně negativně tím spíš, že analytici v průměru čekali mírné zlepšení. PMI index ze služeb se sice stále udržel výrazně nad 50ti-bodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce, ale a i zde došlo k poklesu pod odhady na 52,5 bodu z předchozích 54,8 bodů, když se čekalo 54,3 b. V součtu se tak pod úroveň 50 bodů potopil celý kompozitní index PMI a to konkrétně na 49,1 bodu. Takový výsledek zvyšuje šance na pokles německé ekonomiky. Francouzský PMI se sice ve výrobním sektoru i ve službách stále udržel nad 50 body, ale také klesl pod odhady.

Finanční trh reagoval na negativní data opětovným snížením inflačních očekávání a růstem cen německých vládních dluhopisů. Výnos desetiletých vládních dluhopisů Německa klesl z -0,53 % k -0,59 %. Euro oslabilo o cca 0,4 % na úrovně poblíž 1,097 USD/EUR, kde se nacházelo naposledy během zasedání ECB.

PMI index v USA ve výrobním sektoru v září naopak dnes překvapil nečekaným nárůstem na 51,0 bodu z předchozí úrovně 50,3 b.

Středoevropské měny po zveřejnění negativních dat oslabovaly. Koruna oslabila těsně nad hladinu 25,90 CZK/EUR a poté mírně zkorigovala.

V návaznosti na dnes zveřejněné tristní výsledky indexu PMI bude zítra důležité sledovat Ifo index sentimentu podnikatelů. Finanční trh bude také sledovat rozhodnutí Nejvyššího soudu ve Velké Británii ve věci legálnosti zastavení schůze parlamentu premiérem Borisem Johnsonem. Za oceánem hlavní pozornost získá index spotřebitelské důvěry (Conference board) za září, která se zatím stále drží velmi vysoko, ale s ohledem na již zveřejněný Michiganský index spotřebitelské důvěry čekáme její pokles.

V regionu zasedá zítra Maďarská centrální banka, ovšem změna nastavení měnové politiky na tomto zasedání se všeobecně nečeká. V ČR získá pozornost zveřejnění vývoje důvěry podnikatelů a spotřebitelů za září.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.