Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Odpolední komentář s intradenní analýzou k EUR/USD

16.05.2013 | 15:29 0 Komentářů

Pokles cen v Německu a Francii zapříčinil propad spotřebitelské inflace (index CPI) eurozóny na 3leté minimum. V meziročním srovnání se inflace dostala na 1,2 procenta, což dnes potvrdil Eurostat a začínají se tak objevovat obavy z případné deflace, která by utrápené eurozóně jen přitížila. Hlavním důvodem současného poklesu cen je stále oslabující hodnota ropy. Evropská centrální banka (ECB) již přikročila k omezení rizika deflace, tím že na začátku měsíce snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5 procenta.

Ceny energií se meziměsíčně propadly o 1 procento, což je historicky největší propad naměřený na oficiálním indexu Eurostatu. Propad cen také ukázal odpor evropských domácností utrácet a nevoli společností investovat, tedy fakty, která by mohly způsobit další oslabení eurozóny.

Eurozóna, která generuje pátou největší světovou produkci, zůstává již šesté čtvrtletí v recesi a změnit by se na tom nic nemělo do konce letošního roku. Problémy zadlužených států a bankovního sektoru se odrazily i na obchodní bilanci eurozóny, která naměřila 22,9 miliardový přebytek, jenž byl ovšem způsoben 10 procentním propadem importu a stagnujícím exportem. Zlepšení by mohla přinést pouze poptávka v USA a Asii po evropském luxusním zboží.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dnes zklamal americký trh práce a nenaplnil předpovědi ekonomů. V minulém týdnu si zažádalo o podporu 360 000 Američanů a negativně tak překonalo predikci 332 000. Výsledek z předchozího týdne byl revidován na 328 000. Nárůst na 360 000 žádostí je největším za posledních 6 měsíců a podle odborníků se začíná projevovat vliv úsporných programů americké vlády. 4týdenní pohyblivý průměr měřící počet žádostí se zvýšil o 1 250 na 339 250. Počet dlouhodobě žádajících o podporu v nezaměstnanosti stoupl o 4 000 na cca. 3 miliony.

Počet stavebních povolení v USA se dostal téměř na 5leté maximum, když překonal predikce analytiků. V meziměsíčním měření si polepšily o 14,3 procent na celkových 1,017 milionu meziročně. Naopak počet započatých staveb klesl v dubnu na 5měsíční minimum, když dosáhl úrovně 853 000, po revidovaných datech z března (1,02 mil.). Index spotřebitelských cen (CPI) spadl na téměř 4leté minimum a uvolnil tak prostor pro tamní centrální banku k pokračování v kvantitativním uvolňování.  CPI meziměsíčně klesl na 0,1 procenta, přičemž ekonomové očekávali růst o 0,2 procenta. V meziročním srovnání se CPI dostal na 1,1 procenta a zůstává tak pod dlouhodobým 2 procentním cílem.

EUR/USD zůstává v klesajícím trendovém kanálu, v reakci na odpolední zprávy z USA zahájilo přirozenou korekci svého medvědího trendu. Překážkou pro další posílení by se mohla stát Fibonacciho hladina 23,6 a horní linie kanálu. Opuštění kanálu by uvolnilo prostor pro EUR/USD až k Fibonacciho hladině 38,2.
 

EUR/USD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.