Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Odpolední komentář: Rusnok vidí jako nejpravděpodobnější stabilitu sazeb

Pro server Aktualne.cz poskytl v pátek rozhovor guvernér národní banky Jiří Rusnok. Podle jeho slov je pravděpodobnost setrvání sazeb na současné úrovni po několik dalších čtvrtletí vysoká. Inflaci nad dvouprocentním inflačním cílem bere centrální banka podle Jiřího Rusnoka stále jako akceptovatelnou výchylku. Kromě toho byla v pátek zveřejněna struktura českého HDP za Q3 19. Ta příliš nepotěšila.  Koruna během pátečního obchodování zamířila na silnější úrovně. Čtvrteční ztráty se jí podařilo v podstatě zkorigovat, na silnější úroveň než 25,51 CZK/EUR se ale nedostala.

Své ztráty mírně zkorigoval i polský zlotý (na 4,315 PLN/EUR). Na ten ve čtvrtek dolehlo rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého možnost, že by banky musely převést všechny úvěry poskytnuté ve švýcarských francích do domácí měny při zachování původní úrovně sazby Libor, zůstává stále ve hře. Polský zlotý se tak stále drží poblíž nejslabších úrovní od poloviny října. Nicméně vzhledem k tomu, že inflace v Q1 20 zřejmě výrazně přestřelí polský inflační cíl, očekáváme, že polská měna bude postupně posilovat zpět k úrovním okolo 4,300 PLN/EUR.

Jednoznačným vítězem páteční seance byl maďarský forint. Ten posílil o 0,7 % na 333,9 HUF/EUR. Náladu mu zlepšila struktura růstu HDP, která byla tažena jak oblastí průmyslu, tak i stavebnictví a služeb a vysoký růst mezd, který byl nejrychlejší za posledních sedm měsíců (11,8 % y/y).

Regionu by se měla zlepšit nálada

V regionu bude v pondělí zveřejněn výsledek průzkumu mezi nákupními manažery. Nálada by se, alespoň u těch českých a polských, měla v listopadu mírně zlepšit. Naznačuje to vývoj německého PMI a indikátorů PMI v eurozóně, které už možná konečně dosáhly svého dna.

JANA STECKEROVÁ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.