Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Odpolední komentář: Koruna v závěru dne proráží úroveň 25,80 za euro

Maďarský trh práce vykázal za červenec další dvouciferný růst mezd. Hlavním tahounem zůstává privátní sektor, který meziročně zrychlil o necelý procentní bod. Na druhou stranu třetí měsíc v řade zpomaluje tempo růstu platů ve státní sféře. I tak se dosavadní průměrný meziroční růste mezd a platů pohybuje na úrovni 10,6 %.

Zítra nás čeká záplava PMI z regionu. U všech sledovaných zemí očekáváme další pokles sentimentu ve výrobním sektoru. V případě České republiky očekáváme po srpnovém mírném růstu opětovný pokles o více než bod. Bude to tak desátý měsíc v řadě, kdy se index nachází v pásmu kontrakce ekonomiky. Dále také bude zveřejněn třetí odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí. Nepředpokládáme, že by mělo dojít k revizi celkového tempa růstu. Zveřejněna bude ale celá struktura ekonomiky.

Regionální devizový trh se až v druhé polovině dne se začátkem obchodování v USA odhodlal k výraznějšímu pohybu a to směrem k silnějším hodnotám. Koruna si tak dnes připisuje zisk 0,2 % a končí na úrovni 25,79 CZK/EUR. Obdobně si polepšil i polský zlotý a maďarský forint. Stejným směrem se se začátkem obchodování v USA vydal eurodolar. Euro tak v závěru dne ztrácí 0,3 % a dostává se na nová minima. Důvodem může být nižší zářijová inflace v Německu, která je v meziročním vyjádření nejnižší od začátku roku 2018.

FRANTIŠEK TÁBORSKÝ
Economist

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.