Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Odpolední komentář: Člen ČNB signalizuje nezměněný pohled na ekonomiku

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub v rozhovoru pro Reuters uvedl, že vidí pravděpodobnost lehce nad 50 %, že bude hlasovat „konsistentně s tím listopadem“. Připomeňme, že v listopadu Holub hlasoval pro zvýšení sazeb. My i nadále čekáme, stabilitu úrokových sazeb na za sedání příští středu. ČNB si ale zachová svou rétoriku o možnosti utažení měnové politiky skrze vyšší sazby. Regionální trhy přecházejí do předvánoční nálady a mnoho se na nich neděje. Česká koruna se drží poblíž 25,52 CZK/EUR.

Inflace ve Spojených státech v listopadu vzrostla na 2,1 %, když se čekalo 2,0 %. Jádrová inflace zůstala bez změny na 2,3 %. Hlavní událostí dneška bude zasedání americké centrální banky. Změna sazeb se všeobecně nečeká, ale pozornost přitáhne nová prognóza.

Hlavní událostí zítřka budou volby do Dolní sněmovny Velké Británie. Naším hlavním scénářem je, že volby vyhrají konzervativci a efektivní majoritu v Dolní sněmovně získají bez pomoci další britské strany.  Silnou pozornost přitáhne zasedání Evropské centrální banky. Ani zde se změna sazeb nečeká, ale zasedání poprvé povede nová šéfka ECB Christine Lagarde.

MICHAL BROŽKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.