Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Odpolední analýza EUR/USD

24.04.2013 | 15:30 0 Komentářů

Německá podnikatelská důvěra klesla druhý měsíc v řadě, poté co zimní počasí zabránilo dalšímu zlepšení v největší ekonomice eurozóny a znovu tak otevřelo otázku možného snižování úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB). Německý institut Ifo dnes zveřejnil index podnikatelského prostředí, který klesl na 104,4 bodu z předchozích 106,7. Ekonomové očekávali mírnější pokles, a to jenom k 106,2 bodům. Odborníci predikují, že během příštího týdne by tak mohlo dojít k dalšímu snížení současné 0,75 procentní úrokové sazby. Dnešní propad je tak pravděpodobně poslední kapkou po včerejších špatných výsledcích německého indexu PMI ze sektoru služeb a výroby.

Italský prezident Giorgio Napolitano vyzval středo-levicového politika Enrica Letta k sestavení nové vlády a třetí největší ekonomika Evropy by se tak po dvou měsících mohla dočkat nové politické reprezentace. Potencionální premiér musí rychle vybrat svůj kabinet, který bude namixovaný z politiků a technokratů. Společně se znovu zvoleným prezidentem tak může dát Italům nový řád. Letta by měl podle odhadů požádat o důvěru parlamentu již v průběhu příštího týdne. Letta byl podle svých vyjádření mírně překvapen touto nabídkou, avšak je připraven udělat maximum k sestavení stabilní vlády a nastartovat tolik potřebné reformy.

Objem objednávek statků dlouhodobé spotřeby v USA zaznamenal největší propad za posledních 7 měsíců. Objednávky klesly meziměsíčně o 5,7 procenta a následovaly pokles zahraniční poptávky po zboží. Březen tak nedokázal navázat na úspěšný výsledek z února, kdy objednávky rostly podle revidovaného výsledku o 4,3 procenta. Ekonomové očekávali propad o pouhá 2,8 procenta. Objednávky očištěné o dopravní prostředky (jádrové) klesly o 1,4 procenta. Minulý měsíc byl ovlivněn hlavně společností Boeing, která získala objednávku na 179 nových letadel, v měsíci březnu přijala žádost na pouhých 39 letadel.

Eurodolar se drží ve formaci klesajícího klínu a většina obchodníků čeká na průraz směrem nahoru. Problémem pro posílení EUR/USD se však může stát rezistence 1,30, která by mohla odvrátit snažení býků. V dopolední seanci udržel nakupující na uzdě klouzavý průměr 100, což vytváří další překážku pro trh k cestě na sever. Proražení klínu by v nejbližších hodinách mělo přinést rozuzlení a EUR/USD se uvolní cesta z této konsolidační formace.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.