Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Odolnost bank a pojišťoven opět potvrzena dohledovými zátěžovými testy ČNB

05.10.2021 | 12:08 0 Komentářů

Dohledové zátěžové testy prováděné ČNB znovu prokázaly odolnost bankovního a pojišťovacího sektoru v ČR vůči nepříznivým ekonomickým podmínkám. Testy byly dokončeny v září a probíhaly na datech z konce roku 2020.

Co se týká dohledového zátěžového testu bank, bylo vybráno 15 tuzemských bank reprezentujících přibližně 90 % aktiv bankovního sektoru v ČR. ČNB uvádí, že testováno bylo úvěrové, tržní a operační riziko, úrokové a neúrokové výnosy, náklady a kapitál v základním a v nepříznivém scénáři.

Silný výchozí kapitálový poměr testovaných bank na konci roku 2020 ve výši 22,6 % by se v případě nepříznivého scénáře v podobě silného poklesu ekonomické aktivity v ČR a zahraničí snížil na 18 %, čímž by tak kapitálová přiměřenost setrvala výrazně nad regulatorním minimem 8 %. Sektor je tak schopen absorbovat i výrazně negativní šoky.

V případě pojišťovacího sektoru bylo testováno 20 tuzemských pojišťoven s tržním podílem hrubého předepsaného pojistného ve výši 99,6 %. Výsledky testů prokázaly dostatečnou kapitálovou vybavenost a schopnost sektoru absorbovat relativně významné změny rizikových faktorů. Solventnostní poměr by v případě šoků pro tržní i pojistná rizika dosáhl 173 %, tedy bezpečně nad regulatorní minimum 100 %.

 

Zdroj: ČNB

Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.