Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Odliv dividend srazil běžný účet do deficitu 11,7 mld. korun

14.07.2009 | 13:47 0 Komentářů

Běžný účet platební bilance skončil v květnu schodkem 11,7 mld. korun, což zklamalo očekávání (AFT: -8,0 mld. ; trh: -3,2 mld.). Deficit z velké částí tvořil odliv dividend do zahraničí v objemu 22,9 mld. korun. Podle našeho názoru se velkou měrou na tom podílela výplata dividendy z České spořitelny do rakouské Erste Bank v objemu 15 mld. Repatriaci zisků ještě doplnily reinvestice zisků (6,3 mld.). Tyto odlivy mírnil přebytek obchodní bilance (13,9 mld.) a bilance služeb (6,5 mld.)
 
Finanční účet vykázal čistý příliv prostředků v objemu 4,8 mld. korun a to díky emise vládních eurobondů. Česká vláda se rozhodla využít uvolnění napětí na finančních trzích a v květvnu vydala 5,5-leté obligace za 1,5 mld. EUR (cca 40 mld. CZK). Naopak účet přímých investic zaznamenal odliv 2,3 mld. díky českým akvizicím v zahraničí. Účet ostatních investic skončil ve schodku 33,3 mld. v důsledku pohybů krátkodobého kapitálu v bankovním sektoru.  Devizové rezervy vzrostly o 3,0 mld. korun.
 
Během období červen-září nastává hlavní vlna odlivu dividend do zahraniční. Proto očekáváme, že následující měsíce, přinesou vyšší schodky běžného účtu. V porovnání s loňským rokem zatím dochází k nižšímu odlivu prostředků. Podle našeho názoru logický důsledek současné recese. Ziskovost, pokud je zachována, výrazně klesla a tedy a repatriace zisků.
 
Za celý letošní rok očekáváme deficit běžného účtu na úrovni 100 mld. Kč (tj. 2,7 % HDP). V loňském roce schodek dosáhl 114 mld. korun (3,1% HDP).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.