Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Odhad osetí zamíchal kartami

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

V průběhu dnešního dne byly zveřejněny pravidelné statistiky o odhadu osetí zemědělskými plodinami ve Spojených státech, které jako každý rok zamíchaly kartami i na komoditních trzích. Jedná se o důležitou fundamentální statistiku, která napoví mnohé o dalším směřování jednotlivých komodit. I letos tomu není jinak.

Statistiky pravidelně vycházejí na konci března a jsou prvním odhadem amerického ministerstva zemědělství o osetých plochách v zemi. Ministerstvo provádí průzkum ve spolupráci s farmáři napříč Spojenými státy a dotazuje se, jak velkou plochu hodlají vyčlenit pro jednotlivé zemědělské komodity. Investory na komoditních trzích jsou statistiky velmi pozorně sledovány, protože USA patří mezi největší světové producenty a vývozce zemědělských komodit. V případě pšenice jsou 5. největším producentem na světě a zároveň největším exportérem. V případě sóji jsou největším producentem na světě a první místo mají i z pohledu exportéra. První místo v pomyslném žebříčku obsadily i z pohledu kukuřice. Zaměříme-li pozornost na bavlnu, potom zjistíme, že USA jsou po Číně a Indii největším producentem. Z pohledu exportů obě země překonávají a jsou tudíž největším vývozcem komodity.

Odhady získané agenturou Dow Jones Newswires odhalily, že oslovení analytici počítají v průměru s osetím kukuřicí na 88,94 milionech akrů. Sója by měla být vysazena na 78,55 milionech akrů a pšenice na 53,32 milionech akrů. Své odhady zveřejnila i banka JPMorgan Chase, která počítá s pšenicí na 89 milionech akrů, se sójou na 79 milionech akrů, s pšenicí na 52,4 milionech akrů a s bavlnou na 10,2 milionech akrů.

V průběhu dnešního dne byla zveřejněna oficiální čísla, která vyšla pro ceny spíše negativně. Zemědělci plánují osít kukuřicí v roce 2010 plochu 88,8 milionu akrů, což je oproti předchozímu roku o 3 procenta více. I když je odhad vcelku podobný očekávání trhu, počáteční reakce ceny byla negativní. Producenti sóji hodlají osít komoditou 78,1 milionu akrů. Oproti předchozímu roku se jedná o nárůst menší jak 1 procento. Pokud se tak opravdu stane, potom bude sójou osetá plocha největší v historii. Výsledek je o něco nižší oproti očekávání, což je pro sóju pozitivní zpráva, nicméně cena ihned zareagovala poklesem. Plocha osetá pšenicí by se měla pohybovat na úrovni 53,8 milionu akrů. Oproti roku 2009 se jedná o pokles o 9 procent. Odhad je o něco vyšší než očekávali analytici a cena padá. Bavlnu vysadí zemědělci pravděpodobně na 10,5 milionech akrů, což je o 15 procent více oproti minulému roku. Výsledek překonal očekávání analytiků, cena stagnuje. Zemědělce přilákal růst cen komodity v posledních měsících.

Pro obiloviny jako celek nedopadla statistika příliš příznivě, je proto možné, že prodejní tlak z posledních dnů krátkodobě přetrvá. Cena bavlny se z pohledu technické analýzy nachází stále ve střednědobém růstovém trendu. Nyní jsme ovšem v obchodním pásmu a blížíme se jeho spodnímu okraji a supportu na úrovni kolem 79 centů. Statistiky nejsou pro komoditu příliš příznivé a jakmile by cena hranici podpory prorazila, tak by mohla korekce dále pokračovat. Pokud se tak ovšem nestane, tak je pravděpodobné krátkodobé setrvání v trading range.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.