Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Odboráři Commerzbank požadují ukončení jednání týkajících se fúze s Deutsche Bank

11.04.2019 | 11:54 0 Komentářů

Odboráři Commerzbank požadují ukončení jednání týkajících se fúze s konkurenční Deutsche Bank z důvodu obav možné ztráty tisíců pracovních míst po případném sloučení. Požadují uskutečnění mimořádného zasedání valné hromady, ve které odboráři (zástupci hájící zájmy zaměstnanců) tvoří polovinu křesel. V případě uskutečnění mimořádné valné hromady by k protlačení svých zájmů potřebovali dva většinové hlasy – jeden k zapsání bodu jednání na agendu a druhý ke schválení.

Vlevo Deutsche Bank, vpravo commerzbank; Autor: [Vlastní zpracování]

Odboráři Commerzbank AG požadují uspořádání mimořádného zasedání dozorčí, aby ukončili jednání týkající se fúze s konkurenční Deutsche Bank AG. Důvodem jsou obavy možné ztráty tisíců pracovních míst a otázkou je vůbec samotná logická podstata věci.

Zástupci zaměstnanců se silně staví proti dohodě a chtějí ji „sestřelit“ za každou cenu. Žádné mimořádné zasedání dozorčí rady zatím naplánováno nebylo a je otázkou, zdali mají odpůrci dohody dostatečnou podporu k jejímu svržení.

Mluvčí komerční banky odmítla věc komentovat.

Potenciální převzetí Commerzbank její konkurenční Deutsche Bank kritizují odbory v obou bankách, které se obávají, že to může skončit ztrátou tisíců pracovních pozic.

CEO Commerzbank, Martin Zielke, opakovaně promluvil k zaměstnancům, aby je přesvědčil, že fúze může být dobrou volbou, jak rychle zvýšit svůj tržní podíl, zatímco zdůrazňoval, že výsledek jednání ohledně fúze je stále otevřený.

Podpora ze strany zaměstnanců je v neposlední řadě důležitá, protože jejich zástupci tvoří polovinu křesel v dozorčí radě. Někteří členové z odborů v Commerzbank chtějí vyhnat současného CEO, Martina Zielkeho.

Není jasné, zdali jsou odboráři v dozorčí radě jednotní ve svých názorech. Nicméně nejmenovaná osoba podala informaci, že odboráři budou hlasovat jednotně proti dohodě. Jiná osoba naopak uvedla, že budou vyčkávat až do okamžiku, kdy uvidí aktuální návrh a až poté dospějí k nějakému rozhodnutí.

Pokud se mimořádná schůze dozorčí rady uskuteční, odboráři budou potřebovat dva většinové hlasy – jeden, aby protlačili téma na agendu a druhý k ukončení jednání.

Další možností odborářů by mohlo být pozdržet fúzi do roční valné hromady akcionářů, která je tentokrát naplánována na 22 května.

Akcie Commerzbank posilují o 1,73 %.

Akcie Deutsche Bank posilují o 1,02 %.

 

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.