Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Od neděle platí nová cla na čínské zboží v roční hodnotě 112 miliard dolarů

02.09.2019 | 08:43 0 Komentářů

V neděli vstoupila v platnost nová cla na dovoz čínského zboží, jehož roční hodnota dosahuje 112 miliard dolarů. Podle některých komentářů se nová patnáctiprocentní cla pravděpodobně promítnout do vyšších cen oblečení, obuvi, sportovního a jiného spotřebního zboží. Celkově se cla vztahují na více než dvě třetiny čínského dovozu.

Americká investiční banka J.P. Morgan ve své analýze zjistila, že cla na čínské zboží vyjdou průměrnou americkou domácnost na 1 000 dolarů ročně a vyšší maloobchodní ceny by mohly přibrzdit spotřebu domácností, které jsou jedním z hlavních tahounů americké ekonomiky.

Od včerejší neděle se dovozní cla vztahují na 87 % textilu a oblečení dováženého z Číny a na 52 % obuvi. Mnohé americké firmy již varovaly, že budou nuceny promítnout cla do vyšších cen pro koncové zákazníky.

Na 15. prosince vláda prezidenta Donalda Trumpa chystá druhou vlnu patnáctiprocentních cel, která by se měla dotknout čínského dovozu do Spojených států v hodnotě zhruba 160 miliard dolarů. Pokud i toto opatření nabude účinnosti, bude cly zatížen veškerý čínský dovoz do USA.

Dvě světové velmoci vedou obchodní válku déle než jeden rok. Ta má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese. USA se za pomocí cel pokouší donutit Peking ke změně obchodních praktik a ke snížení čínského přebytku v obchodování se Spojenými státy.

 

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.