Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Obchodní válka sráží trhy do červených čísel

Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index Dow Jones oslabuje o 1,5 %, S&P 500 ztrácí 1,1 % a technologický Nasdaq také odepisuje 1,1 % své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede energetickým společnostem (-1,8 %). Důvodem negativní nálady na trzích je aktuální vývoj obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, když po víkendovém vzájemném uvalení cel včera podala Čína stížnost u Světové obchodní organizace proti zavedení amerických cel na čínské zboží. Stížnost odůvodňují tím, že došlo k porušení dohody o příměří, která vznikla na konci června v rámci zasedání zemí G20. Aby toho nebylo málo, tak dnes Čína oznámila záměr na zavedení dovozních cel na fenol z Evropské unie, Spojených států, Japonska, Jižní Koreje a Thajska s platností od 6. září. Tato cla mají údajně zamezit dumpingovým cenám dováženého fenolu z těchto zemí, což škodí jeho čínským výrobcům. Fenol je velmi důležitá sloučenina při syntéze plastů, používá se také ve farmaceutickém průmyslu. Tato anti-dumpingová cla budou platit po dobu pěti let. Detaily k výši cel doposud nebyly zveřejněny.

Na evropských trzích se obchodování nese také v pesimistické náladě. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně oslabuje o půl procenta. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti, když hodnota jejich akcí klesá o 1,8 %.

Pražská burza za podprůměrné obchodní aktivity oslabila o tři setiny procenta. Za poklesem stojí Erste Group (-1,7 %) a ČEZ (-1,5 %).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.