Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Obchodní dohoda mezi EU a Velkou Británií je stále v ohrožení

04.12.2020 | 17:27 0 Komentářů

Přetrvávající spory mezi Francií a Velké Británií ohrožují obchodní dohodu a staví její vyjednavače pod časový tlak.

 

Vyjednavači dohody stráví víkend v Londýně ve snaze najít řešení k několika vážným sporům, které se dříve již zdály být téměř vyřešeny, uvádí agentura Bloomberg.

Velká Británie oznámila, že diskuze dosáhla velmi obtížného bodu. Britští zástupci uvádějí, že EU ve čtvrtek představila novou sadu požadavků, které uzavření dohody ztížily. Tyto požadavky dále nespecifikovali a EU toto vyjádření odmítla.

Spojené království viní ze ztížení podmínek Francii. Clement Beaune, francouzský státní ministr pro evropské záležitosti, zopakoval, že jeho vláda bude vetovat jakoukoli dohodu, která není v jejím národním zájmu.

Zástupci obou stran ještě nedošli konsensu ve třech klíčových záležitostech: přístupu k rybolovu v britských vodách, zachování rovných podmínek pro obchod a způsob vynucování jakékoli dohody.

V tomto týdnu je právě otázka rybolovu v britstkých vodách důležitým předmětem sporů. Francouzský prezident Emanuel Macron je rozhodnut ve vyjednávání neztratit pro Francii velkou část přístupu k britským vodám. Zároveň chce, aby se britské společnosti řídily pevnými pravidly pro státní podporu a pracovní standardy a něměly tak nespravedlivou výhodu na evropském trhu.

Přechodné období Brexitu končí 31. prosince 2020, čas pro vyjednání dohody se tak krátí.

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.