Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Obchodní data z Číny příjemně překvapila

14.04.2020 | 09:41 0 Komentářů

Ekonomové oslovení zpravodajskou agenturou Reuters v konsensu očekávali horší čísla z čínské ekonomiky týkající se obchodu. Přestože import a export meziročně poklesl, pokles nebyl tak dramatický, jak bylo v konsensu prognózováno.

Čína zveřejnila obchodní data za březen. Podle nich export a import v březnu zaznamenal pokles, ale ne tak drsný, jak ekonomové v konsensu očekávali.

Export v březnu meziročně poklesl o 6,6 %, zatímco import o 0,8 %.

Ekonomové dotázáni zpravodajskou agenturou Reuters v konsensu očekávali meziroční pokles exportu za březen o 14 % a importu o 9,5 %.

Přebytek bilance zahraničního obchodu byl v březnu 19,9 mld. USD, oproti přebytku 18,55 mld. USD, který byl v konsensu ekonomy očekáván.

Dříve v tomto roce zveřejnila Čína kombinovaná data za leden a únor.

Během prvních dvou měsíců export meziročně poklesl o 17,2 % a import o 4 %.

Čínský přebytek bilance zahraničního obchodu s USA v březnu poklesl na 15,32 mld. USD z 25,37 mld. USD v lednu a únoru.

Čína zároveň uvedla, že první fáze dohody se Spojenými státy je postupně implementována. Ta zahrnuje otázky ohledně duševního vlastnictví, přesun technologií a zvýšené nákupy amerického zboží ze strany Číny, přestože otázky ohledně možného vymáhání zůstávají nezodpovězeny. K vyjednávání o druhé fázi dohody by mělo dojít v listopadu roku 2020, tedy před následujícími prezidentskými volbami v USA.

Zdroj: CNBC

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.