Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Obchodní bilanci zatěžuje nárůst dovozů; průmysl díky exportům drží vysoké tempo růstu

07.10.2010 | 12:34 0 Komentářů

Obchodní bilance – srpen
Obchodní bilance v srpnu skončila přebytkem 0,5 mld. korun (9,2 mld. srpen 2009), což bylo výrazně měně, než se očekávalo (AFT: 7,5 mld.; trh 5,3 mld.). Export pokračoval silným tempem (23 % r/r) v tradičních kategoriích, jako je elektronika (29 %), stroje (22 %), a také auta (11 %). Ovšem výrazně se opět zvýšily importy (30 %), které rostou rychleji než exporty již 6 měsíců v řadě. Rychlý nástup dovozů je jasným signálem, že se domácí poptávka oživuje rychleji, než se očekávalo. Vyšší dovozy aut, strojů (42 % r/r) a polotovarů (29 %) ukazují na oživení investiční poptávky a doplňování zásob díky oživení průmyslu. Dalším negativem pro zahraniční obchod je prohloubení deficitu v obchodu s ropou o 3,0 mld. korun v důsledku nejen vyšších cen ropy, ale i fyzického nárůstu objemů.
V letošním roce očekáváme přebytek obchodní bilance na úrovni 120 miliard korun.
PrĹŻmyslová vĂ˝roba â?? srpen
Průmyslová výroba v srpnu meziročně vzrostla o 12,9 %, což výrazně překonalo očekávání (AFT: 7,5 %; trh 8,0 %). Sezónně očištěná produkce vzrostla o 1,3 % m/m a meziroční růst dosáhl 10,1 %. Výsledky potvrzují, že oživení průmyslu pokračuje, a to především cestou exportů. Celkové tržby vzrostly o 14 %, z toho tržby z vývozu se meziročně zvýšily o 22 %. Data zatím nenaznačují výraznější zpomalování, naopak růst nových zakázek pokračuje silným tempem (22 %; ze zahraničí 21 %). Vývoj v českém průmyslu nadále přesně kopíruje vývoj v německém průmyslu, který stále vykazuje velmi solidní výsledky.
Hlavními růstovými obory zůstala výroba kovů (26 %), elektrotechnický průmysl (28 %) a výroba aut (16 %). Celkově data neukazují žádnou změnu trendu – oživení průmyslu pokračuje díky zahraniční poptávce (Německo).
 
Maloobchodní tržby – srpen
Maloobchodní tržby v srpnu meziročně vzrostly o 2,8 %, což naplnilo očekávání (AFT: 2,5 %; trh: 2,7 %). Po sezónním očištění maloobchodní tržby klesly o 0,9 % m/m, ale meziročně vzrostly o 1,1 %. Pozitivní roli v srpnu sehrály kalendářní efekty (+1 pracovní den). Překvapením posledních měsíců jsou silné prodeje aut (12,9 %), které ukazují na oživení poptávky jak ze strany firem, tak i domácností poté, co byla poptávka utlumena v předchozím roce. Maloobchod (bez moto segmentu) ukazuje jenom pomalu slábnoucí opatrnost u spotřebitelské poptávky. Celkové tržby v maloobchodě dokonce klesly o 0,7 %, ale to bylo způsobeno velkým propadem prodejů pohonných hmot (-11,6 %). Tržby za potraviny (0,3 %) stagnovaly a tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 2,5 %.
Výsledky naznačují pozvolné oživení spotřebitelské poptávky, což je nadále platný argument pro utažení měnové politiky. Nadále očekáváme, že na konci roku (listopad/prosinec) může ČNB začít zvyšovat úrokové sazby, tedy dříve než dosud plánovala (2H 2011).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.