Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Obavy z tropické bouře Gustav zvedají ceny ropy nad $120 za barel

28.08.2008 | 17:21 0 Komentářů

Americká lehká ropa zdražuje čtvrtý den po sobě až nad hladinu $120 za barel poté co prognózy National Hurricane Center stále počítají že bouře může zesílit na hurikán a jeho dráha směřuje do vod Mexického zálivu kde se nachází 20% zdrojů americké produkce ropy, zemního plynu a obrovská energetická infrastruktura podél pobřeží.

Gustav se pohybuje západně až jihozápadně rychlostí 8km/h a maximální síla větru dosahuje 112km/h. Nachází se asi 120km východně od Jamajky. Podle NWS by mohla být v úterý jeho dráha poblíž Louisiany tedy v oblasti kterou před třeni roky spustošil hurikán Katrina.

Ropné společnosti pokračují v evakuaci zaměstnanců z ropných plošin. Royal Dutch Shell evakuovala téměř 400 lidí, dnes připravuje dalších 270 a úplně uzavře produkci některých zařízení. Také BP stahuje personál z této oblasti což znamená že bude celkové ropná produkce zálivu snížená asi o čtvrtinu. Největší těžařská firma a dodavatel vrtných zařízení Transocean odložila operace a evakuovala z vrtných plošin téměř 1600 zaměstnanců.

Některé analytické společnosti odhadují že pokud Gustav opravdu zesílí bude v oblasti Mexického zálivu uzavřeno až 80% celkové ropné kapacity a zemního plynu. Odpoledne rostl přední kontrakt lehké americké ropy na Nymex o $2,35 na $120,50 za barel když ve středu přidal $1,88.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.