Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Obavy z obchodní války mezi USA a Čínou pokračují, klesají akcie v oblasti kovů a těžby

17.09.2018 | 15:49 0 Komentářů

Akcie v oblasti kovů a těžby oslabily v pondělí po tom, co vyšlo najevo, že americký prezident Donald Trump plánuje uvalit další cla na Čínu, světového největšího spotřebitele komodit, a to ve výši 200 miliard USD.

Ceny niklu, mědi a hliníku na londýnské burze kovů klesly a FTSE 350 Mining Index klesl o 1 %.

“Tržní sentiment je v současné chvíli proti těžebnímu odvětví“, říká analytik finanční skupiny Investec.

Akcie v oblasti těžby ztratily od června letošního roku 16 % a to z veliké části z důvodu rostoucích obavav z dopadu obchodní války mezi USA a Čínou na poptávku po komoditách.

Čína je největší světový spotřebitel téměř všech komodit od paliv až po kovy. Analytici bankovní skupiny Citi odhadují, že uvalení dalších cel ze strany USA na čínské zboží v hodnotě 200 miliard USD sníží čínské HDP o celé 1 %.

Doprava v Pekingu

 

Ceny niklu, který se využívá při výrobě nerezové oceli, klesly od začátku června tohoto roku o 22 % na 13,315 USD za tunu, zatímco měď oslabila o 15 % na 5,888 USD za tunu. Informace o dnešním vývoji cen komodit můžete najít například zde.

Hliník v pondělí klesl velice nízko od srpnové hodnoty a to na 2,007 USD za tunu. Stalo se tak po tom, co úřady Spojených států amerických změnily svůj přístup k sankcím proti ruské společnosti UC Rusal, druhému světově největšímu producentovi hliníku, vyjádřením, že je povoleno uzavírat smlouvy s UC Rusal pouze rezidentům USA a jejich partnerům a to pouze v případě, že spolupráce trvá již několik let. To rozptýlilo obavy z nedostatku nabídky hliníku na trhu.

Zdroj: Financial Times, ČTK

David Halman, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.