Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

NWR: Vydává dluhopisy

19.04.2010 | 17:16 0 Komentářů

NWR dnes oznámilo svou nabídku k úpisu svých zajištěných dluhopisů ve výši 475 mil. EUR splatných v roce 2018. Důvodem úpisu je plné refinancování stávajících dlouhodobých úvěrů. Podmínky úpisu nejsou zatím známy. Vzhledem k vylepšené výkonnosti NWR očekáváme, že NWR nebude mít problém dluhopisy upsat a podmínky by tak měly být brzy známi. Dluhopisy budou zajištěny (mělo by snížit náklady financování) podíly NWR v dceřiných společnostech OKD,OKK a NWR Karbonia. NWR dále využije hotovosti ve výši 186 mil. EUR, aby splatilo plně své stávající dlouhodobé úvěry. NWR tak potvrdilo svůj dřívější záměr upsat dluhopisy na refinancování svého dlouhodobého dluhu. Tehdy se však jednalo na refinancování pouze pomocí úpisu dluhopisů ve výši 700 mil. EUR. Toto upsání si však NWR rozmyslelo díky nepříznivým podmínkám na trhu na začátku února tohoto roku. Nyní však NWR využije ke splacení i vlastních zdrojů, což mu umožní vylepšený výhled na hospodaření v tomto roce po prudkém navýšení ceny uhlí a koksu (oznámeno minulý týden). NWR se upsáním dluhopisů chce vyhnout velkým splátkám svých úvěrů v letech 2012 (323 mil. EUR) a 2013 (268 mil. EUR). V těchto letech by tak NWR muselo stejně refinancovat, k tomuto kroku tak přistupuje již nyní. Dluhopisy již také nebudou zatíženy přísnými podmínkami na celkovou zadluženost NWR jako stávající dlouhodobé úvěry (čistý dluh/EBITDA ve výši 3,25). Myslíme si však, že vzhledem k vylepšené výkonnosti by NWR nemělo s kovenanty na své dlouhodobé úvěry v dalších kvartálech problémy.
Je zřejmé, že upsané dluhopisy však budou rozhodně nákladnějším nástrojem financování než stávající dlouhodobé úvěry (prodloužená splatnost, bez tak přísných podmínek zadluženosti), kde dosáhly úrokové náklady v roce 2009 (po poklesu úrokových sazeb, vázáno na 6M Euribor a 6M Pribor) zhruba pouze 4,4% p.a. Odhadujeme, že tyto dluhopisy může NWR vydat při svém ratingu BB- (dle S&P, stejný rating jako u celé společnosti); s kupónovou sazbou zhruba ve výši minimálně 7,5%. Současné podmínky jsou výhodnější než na začátku února (rozdíl zhruba 60 b.b.), kdy NWR oznámila, že od svého záměru vydat dluhopisy dočasně ustupuje. Výhodou dluhopisu oproti stávajícímu dlouhodobému úvěru potom bude také daňová uznatelnost úrokových nákladů, což stávající úroky z dlouhodobého úvěru neměly. To bude kompenzovat vyšší úrokové náklady při dopadu na čistý zisk.
To, že se k tomuto záměru NWR vrátí bylo očekáváno a s růstem úrokových nákladů (po vydání dluhopisů) jsme již počítali ve výpočtu průměrných vážených nákladů kapitálu (WACC) v našem posledním ocenění. Dopad do WACC oproti předchozímu ocenění NWR tak bude v našem případě pouze omezený. Nové ocenění (po růstu ceny uhlí), kde již bude zahrnuto vydání dluhopisů, přineseme v následujících dnech.
NWR má dále vydané dluhopisy ve výši 260 mil. EUR se splatností v roce 2015, které bude muset výhledově také refinancovat. Vzhledem k tomu, že shledáváme růst úrokových sazeb v dalších letech jako pravděpodobný, tak je možné, že NWR přistoupí brzy k refinancování i tohoto dluhu.
Celkově však může dojít k přehodnocení (růstu) celkových úrokových nákladů ze strany analytiků a růstu diskontní sazby (s dopadem do cílových cen). Akcie NWR reagují na informaci o zvýšených úrokových nákladech negativně a klesají dnes o 3,9%, obchodují se tak za 274 Kč/akcii.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.