Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

NWR: shrnutí konferenčního hovoru

24.02.2015 | 13:23 0 Komentářů

Od 11h se konal konferenční hovor s managementem NWR ohledně výsledků za 4Q 2014, resp. rok 2014.

Za důležitou považujeme informaci týkající se letošní potenciální výplaty úroků z dluhopisů. Finanční ředitel Marek Jelínek sdělil, že společnost pravděpodobně využije ustanovení dohodnuté v rámci podmínek kapitálové restrukturalizace a nevyplatí letos úroky ze seniorního zajištěného dluhopisu a konvertibilního dluhopisu (NWR využije ustanovení PIK – pay in kind, které umožňuje nevyplatit hotovostní úrokový kupón; o nevyplacený kupón je pak de facto navýšena nominální hodnota dluhopisu – jinými slovy PIK ustanovení oddaluje výplatu kupónu do budoucna). Tím podle našich odhadů společnost ušetří na hotovosti cca 30 mil. EUR a ve spojení s letošními nízkými plánovanými CAPEX v rozmezí 30 – 40 mil. EUR nám to indikuje, že stav hotovosti by se na konci roku 2015 mohl pohybovat v rozmezí 80 – 90 mil. EUR (i tak by se jednalo o snížení hotovosti z úrovně 128 mil. EUR vykázané na konci roku 2014).

Podle dnešních informací by tak v letošním roce nemuselo docházet k tak razantnímu poklesu hotovosti, jak jsme původně předpokládali. Pro letošní rok tak zřejmě NWR bude mít dostatečný finanční polštář k tomu, aby čelilo přetrvávajícím nepříznivým podmínkám na uhelném trhu. V tomto kontextu pozitivně vnímáme skutečnost, že NWR si pro téměř celou letošní plánovanou produkci zafixovala jak cenu koksovatelného uhlí (jak již bylo zveřejněno dříve, NWR dojednalo meziroční nárůst ceny koksovatelného uhlí o 9 % na 93 EUR/t), tak cenu energetického uhlí (ta naopak klesla o 4 %). Dojednaný 9% meziroční nárůst prodejní ceny koksovatelného uhlí se v kontextu současného vývoje cen na světových trzích (světová benchmarková spotová cena nejkvalitnějšího koksovatelného uhlí od konce roku 2014 začala klesat z úrovní 110 USD/t na cca 103 USD/t) jeví jako maximum možného, co mohlo NWR dojednat.

Současný vývoj spotových benchmarkových cen koksovatelného uhlí však podle našeho názoru nadále vnáší nejistotu ohledně dalšího, střednědobého, vývoje hospodaření NWR.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.