Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

NWR se dohodlo s odbory na nové kolektivní smlouvě

13.11.2013 | 11:38 0 Komentářů

Těžební společnost NWR se dohodla s odbory na nové kolektivní smlouvě pro roky 2014 – 2018. Společnost to dnes zveřejnila ve své tiskové zprávě. Na základě této nové dohody by mělo v roce 2014 dojít zhruba k 8% poklesu personálních nákladů ve srovnání s rokem 2013. Tohoto poklesu by mělo být docíleno jednak 4% poklesem samotných platů a jednak zhruba 4% snížením stavu zaměstnanců (mimo plánované propouštění v souvislosti s uzavřením Dolu Paskov).

Dále mezi klíčové prvky nové kolektivní smlouvy patří to, že základní mzdové tarify zůstanou pro rok 2014 nezměněny a pro rok 2015 budou upraveny o inflaci. V dalších letech (2016 – 2018) by výše mzdových tarifů měla být dojednávána na roční bázi. Velmi důležitým ujednáním je rovněž dohoda na omezení mzdových benefitů v podobě 13. a 14. platů (konkrétně se jedná o příplatky na prázdniny a Vánoce). Doposud tyto příplatky dosahovaly zhruba poloviny měsíční mzdy (cca 15 dnů ekvivalentu mzdy), podle nové kolektivní smlouvy budou tyto příplatky tvořit cca 20 % měsíční mzdy (6 dnů ekvivalentu mzdy). Management NWR chtěl původně docílit úplného zrušení 13. a 14. platů, to se nakonec nepovedlo a musel přistoupit na kompromis, což hodnotíme jako mírné zklamání. To, že nakonec nedojde ke snížení tarifních mezd, není překvapivé, když management NWR ve svém posledním návrhu kolektivní smlouvy s korekcí tarifů nepočítal.

Celkově hodnotíme novou kolektivní smlouvu jako kompromisní řešení, vedení NWR nakonec podle našeho názoru muselo o něco ustoupit ze svých původních radikálnějších návrhů. Nicméně uzavření nové dohody znamená stabilizační prvek a odvrácení hrozby stávek, které v tomto týdnu indikovaly odbory a které by společnosti způsobovaly ztrátu. I I přes dosažený kompromis očekáváme, že předpokládané snížení personálních nákladů v roce 2014 napomůže společnosti se přiblížit cílovanému snížení provozních nákladů, když NWR očekává, že na konci roku 2014 by jednotkové náklady na těžbu měly činit cca 60 EUR/t. Uzavření nové kolektivní smlouvy tak z celkového pohledu hodnotíme mírně pozitivně.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.