Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

NWR: OKD podepsalo s českým státem Memorandum ohledně uzavření Dolu Paskov

06.01.2014 | 15:54 0 Komentářů

Těžební společnost NWR, resp. její dceřiná společnost OKD dnes, v souladu s očekáváním, podepsala s českým státem Memorandum o porozumění ohledně uzavření Dolu Paskov. Toto memorandum upravuje rámec pro spolupráci mezi OKD a českým státem, přičemž cílem je do 31. března 2014 dosáhnout oboustranně prospěšného řešení týkající se uzavření Dolu Paskov.

I když NWR již v loňském září oznámilo, že má v plánu uzavřít tento nerentabilní důl do konce roku 2014, tak nyní podepsáním výše zmíněného Memoranda vznikají další možné varianty řešení. NWR a stát tak v nadcházejících týdnech budou zkoumat možnosti, v rámci kterých by bylo možné těžbu v Paskově prodloužit. Podle dnes oznámené zprávy bude zkoumána varianta, že by OKD na vlastní náklady prodloužilo provoz dolu do konce roku 2016 a poté by vlastnictví dolu přešlo za symbolickou jednu korunu na český stát. Stát by pak Důl Paskov následně uzavřel.

Společnost NWR na těžbě v Dole Paskov prodělává, když náklady těžby na tunu se v tomto dole pohybují kolem úrovní 150 – 160 EUR/t, zatímco ve 4Q 2013 společnost prodávala své koksovatelné uhlí v průměru za 101 EUR/t. Za této konstelace tak podle našich odhadů NWR na Dole Paskov může prodělávat až 50 – 60 mil. EUR ročně. Prodloužení těžby v Dole Paskov do roku 2016 by tak pro NWR, podle našeho názoru, znamenalo další ztráty, když v letošním roce nepředpokládáme, že by se cena koksovatelného uhlí zvedla alespoň na úroveň těžebních nákladů v tomto dole. Na druhou stranu by v případě této varianty řešení nesl pravděpodobně náklady na následné uzavření dolu stát, což by pro NWR znamenalo úsporu až 60 mil. EUR (odhad managementu NWR ohledně nákladů na uzavření Paskova).

Do konce letošního března by tak ohledně uzavření Dolu Paskov mělo být jasno. Pokud by nedošlo k nějaké formě dohody mezi NWR a státem, pak předpokládáme, že důl bude podle původních plánů uzavřen na konci letošního roku.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.