Středa 22. září. Svátek má Darina.

NWR: odbory vyhlásily termíny stávek, první by se měla konat v příštím týdnu

11.11.2013 | 13:02 0 Komentářů

Předseda Sdružení hornických odborů OKD (vlastníkem OKD je společnost NWR) Jaromír Pytlík dnes ČTK sdělil, že zaměstnanci (horníci) budou 19. listopadu čtyři hodiny stávkovat. Další stávka by měla následovat 29. listopadu, a to celodenní a dále od 4. do 6. prosince by se měla konat třídenní stávka. Jedná se tak o reakci na výsledek referenda (uskutečnilo se v pátek 8. listopadu), ve kterém zaměstnanci OKD dali odborům souhlas s vyhlášením případné stávky. Zaměstnanci společnosti tak výsledkem referenda de facto odmítli návrh kolektivní smlouvy, který podal v minulých dnech management NWR. Vyjednávání mezi odbory a vedením společnosti tak budou muset dále pokračovat, očekáváme do příštích týdnů složitá jednání.

Management NWR při oznámení výsledků za 3Q 2013 v minulém týdnu zopakoval, že cílem společnosti je se dohodnout na nové kolektivní smlouvě, která by měla platit pro roky 2014 – 2018, do konce letošního roku. Hlavním cílem NWR, v rámci vyjednávání o kolektivní smlouvě, je dosáhnout snížení personálních nákladů u hornických profesí, zejména zrušit příplatky v podobě 13. a 14. platů. Prosazení mzdových škrtů bude podle našeho názoru jedním z hlavních faktorů, které by měly společnosti napomoci k dosažení poměrně ambiciózních cílů, mezi něž patří zejména snížení jednotkových nákladů na těžbu až na 60 EUR/t ke konci roku 2014. Pro letošní rok očekáváme, že náklady těžby na tunu budou mírně pod úrovní 80 EUR/t.

Dnešní zprávu o záměru vyhlásit stávku považujeme za mírně negativní pro obchodování s akciemi NWR, byť s ohledem na výsledky pátečního referenda nejde o výrazně překvapivou zprávu.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.