Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

NWR letos opustí zhruba 500 pracovníků

30.01.2015 | 13:56 0 Komentářů

Tiskový mluvčí NWR (resp. její dceřiné firmy OKD) Marek Síbrt dnes prostřednictvím agentury Bloomberg sdělil, že společnost plánuje letos snížit stavy pracovníků o zhruba 500. Důvodem dalšího snižování stavu pracovníků (jenž by podle našeho názoru mělo být kombinací propouštění a přirozených odchodů – tedy odchodů do penze) je nižší letošní produkce uhlí, která by dle plánu managementu NWR měla činit 7,5 – 8 mil. tun (v loňském roce společnost vytěžila 8,6 mil. tun uhlí).

Zprávu nevnímáme jako překvapivou a hodnotíme ji neutrálně.

NWR již v listopadu 2014 oznámilo výše zmíněný meziroční pokles produkce a s tímto vývojem tak koresponduje další snižování stavu pracovníků. V našich odhadech pro letošní rok již delší čas počítáme s dalším poklesem personálních nákladů a se snižováním stavů. Pro NWR je tak i v letošním roce nutnost provádět úspory na personálních nákladech, když velmi obtížné (a zatím se nelepšící) podmínky na uhelném trhu budou i letos vytvářet silný tlak na výsledky hospodaření. Náš pohled na letošní výsledky NWR prozatím neměníme a nadále se domníváme, že společnost i v roce 2015 vykáže záporný provozní výsledek na úrovni EBIT v řádu desítek milionů EUR a že hotovost bude i nadále klesat.

NWR započalo s výraznějším snižováním stavů již v průběhu roku 2013, kdy počet zaměstnanců poklesl o cca 700 na zhruba 12,6 tisíce. Další snižování probíhalo v průběhu roku 2014, když NWR dle našich odhadů opustilo dalších cca 1000 lidí. V letošním roce by se tak počet zaměstnanců měl přiblížit 11 tisícům.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.