Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

NWR: Evropská komise schválila státní pomoc pro Důl Paskov. Dohoda z dubna 2014 tak nabývá platnosti

12.02.2015 | 16:52 0 Komentářů

Evropská komise (EK) schválila státní finanční pomoc pro Důl Paskov patřící společnosti NWR. Společnost to dnes oznámila ve své tiskové zprávě. Dohoda mezi českou vládou a NWR podepsaná v dubnu 2014 tak schválením ze strany EK nabývá plné formální platnosti. Zprávu považujeme za neutrální, schválení dohody EK jsme již dříve považovali za spíše formální záležitost a nepředpokládali jsme komplikace.

Dohoda z dubna 2014 spočívala v tom, že česká vláda poskytne NWR 600 mil. Kč (cca 22 mil. EUR) na pokrytí sociálních výdajů související s uzavřením dolu (tedy v podstatě na pokrytí odstupného pro propuštěné horníky). Výměnou za to se NWR zavázalo, že Důl Paskov bude provozován až do konce roku 2017. Podle původních plánů chtěl management společnosti zavřít tento vysoce nerentabilní důl již na konci roku 2014.

Důl Paskov je ze čtyř dolů, jenž NWR provozuje, nejztrátovější. V letech 2013 a 2014 NWR na tomto dole prodělávalo přes jednu miliardu korun ročně (cca 40 – 50 mil. EUR ročně). Podle našich odhadů, i přesto, že společnost v průběhu roku 2014 realizovala řadu úsporných opatření, je Paskov ztrátový i nadále (20 – 30 mil. EUR ročně).

Důl Paskov zaměstnával zhruba 2500 horníků. Společnost postupně snižuje stavy v tomto dole. Podle dnešního vyjádření tiskového mluvčího Marka Síbrta společnost letos plánuje propustit z Paskova 300 lidí. Další zhruba pětistovce zaměstnanců bude nabídnut dobrovolný odchod. Důl by letos mělo opustit i cca 800 tzv. kontraktorů (tedy horníků, jenž nejsou v zaměstnaneckém poměru, ale pracují na základě dodavatelských smluv).

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.