Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

NWR dojednalo ceny koksovatelného a energetického uhlí na letošní rok – komentář

07.01.2015 | 10:26 0 Komentářů

Těžební společnost NWR dnes oznámila ceny jak koksovatelného, tak energetického uhlí na letošní rok. Oproti předchozí praxi společnost se svými zákazníky dojednala roční kontrakt na ceny koksovatelného uhlí (zatímco dříve byly dojednávány kvartální kontrakty). NWR tak na rok 2015 dojednalo průměrnou cenu koksovatelného uhlí na úrovni 93 EUR/t, což je ve srovnání s cenou na 4Q 2014 nárůst o 9,4 %. Tento roční kontrakt není však dojednán na celou letošní plánovanou produkci, ale jen na 75 % produkce. Ceny na zbylých 15 % plánované produkce budou sjednávány v průběhu roku.

Za stávajících pokračujících obtížných podmínek na trhu s uhlím tak NWR v celku logicky přešlo na roční kontrakt, v rámci něhož bylo podle našeho názoru dosaženo maximum možného (v kontextu současných globálních benchmarkových cen nejkvalitnějšího koksovatelného uhlí, které prakticky stagnují ve srovnání s cenami ve 4Q 2014).

Průměrná cena energetického uhlí dojednaná na rok 2015 činí 52 EUR/t, což je mírný meziroční pokles, když na rok 2014 byla sjednána cena ve výši 54 EUR/t. Sjednanou cenu energetického na letošní rok hodnotíme neutrálně. Poptávka po energetickém uhlí nebyla v průběhu roku 2014 příliš silná, na skladových zásobách středoevropských uhelných firem, včetně NWR, z větší části převažovalo energetické uhlí, evropské benchmarkové ceny energetického uhlí v průběhu roku 2014 stále vykazovaly klesající trend. Všeobecně se tak očekávalo, že dojednaná cena na rok 2015 bude maximálně na stejné úrovni jako cena v loňském roce.

V celkovém kontextu se však domníváme, že kombinace výše dojednaných cen a předpokládaného letošního meziročního poklesu těžby a zřejmě i prodejů uhlí (když již v polovině listopadu 2014 společnost oznámila, že její těžba se v roce 2015 bude pohybovat v rozmezí 7,5 – 8 mil. tun; zatímco za rok 2014 by NWR mělo dle svého cíle vyprodukovat a prodat 8,75 – 9 mil. tun) nebude dostatečná k tomu, aby NWR v letošním roce realizovalo kladný provozní zisk EBIT a aby nepřestalo snižovat svojí hotovost. Na úrovni provozního zisku EBITDA sice pro letošní rok předpokládáme mírně kladný výsledek, ale to nebude dostatečné ke stabilizaci hotovostní pozice. Pokud NWR výrazněji pozitivně nepřekvapí na úrovní provozních nákladů, tak očekáváme, že hospodářské výsledky v letošním roce budou i nadále velmi slabé.

Očekáváme, že základní provozní ukazatele za 4Q 2014 (tedy objemy produkce a prodejů) společnost zveřejní zhruba v polovině ledna.

 

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.