CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

11. 05. 2022

0 komentářů

Novým guvernérem ČNB se od července stane Aleš Michl, koruna silně oslabila

  

Člen bankovní rady Aleš Michl byl dnes jmenován prezidentem Milošem Zemanem do role guvernéra České národní banky. Žezlo převezme po Jiřím Rusnokovi, který ve funkci skončí na konci června.

Podle ekonomů by mohlo dojít k obratu měnové politiky. Michl společně s dalším členem bankovní rady Oldřichem Dědkem nepodporovali zvyšování úrokových sazeb, o kterých ČNB na bankovních zasedáních rozhodovala. Přiklání se spíše ke stabilní měnové politice, na čemž se mimo jiné shoduje také s prezidentem Zemanem.

Změny v radě ČNB však nemusí být u konce, jelikož mandát stejně jako Rusnokovi skončí také viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Zatímco Rusnok po dvou obdobích ve funkci již opětovně jmenován být nemůže, Nidetzkému i Bendovi mandát může, avšak nemusí prezident prodloužit.

Po svém jmenování Michl uvedl: „Hlavní cíl bude navrátit inflaci na dvě procenta. Předpokládám, že to bude trvat dva roky.“ Slíbil, že na prvním zasedání, které povede, bude navrhovat stabilitu úrokových sazeb.

Česká koruna po jmenování Michla guvernérem začala proti euru prudce oslabovat až na 25,46 Kč/euro. Ještě ráno se euro obchodovalo za méně než 25 Kč.

 
Zdroj : E15

REKLAMA

Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.