Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Novinky ohledně brexitu: dnešní hlasování o „no-dealu“, posilující libra a případná celní politika

13.03.2019 | 14:51 0 Komentářů

Včerejší hlasování Theresa May prohrála se svou revidovanou dohodou. Dnes čeká členy dolní komory hlasování o možnosti rozluky bez řádné dohody a trhy čekají, že tato varianta bude odmítnuta, díky čemuž britská libra posiluje i přes včerejší oddálení konce nejistot ohledně brexitu. Vláda prohlásila absenci cel u většiny zboží vyjma produktů klíčových odvětví, které je zapotřebí chránit.

hoxc

Včerejší hlasování skončilo fiaskem pro Theresu May,
když z řad jejích vlastních Toryů odmítlo revidovanou
dohodu na 75 členů parlamentu.
Zdroj foto: Daily Mail

 

Včerejší den mnozí analytici označují za velikou porážku ministerské předsedkyně Theresy Mayové, když její revidovaná dohoda upravující vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií po rozluce neprošla skrze Dolní komoru parlamentu Velké Británie a byla zamítnuta 149 hlasy, z čehož činilo 75 jejích vlastních konzervativců. I přesto však libra šterlinků posiluje. Dnes se má totiž konat ještě jedno velmi důležité hlasování adresované tématu brexit – bude se rozhodovat, zda by měly ostrovy Velké Británie opustit unii bez dohody. A trhy předpokládají, že s největší pravděpodobností členové parlamentu zamítnou možnost tzv. „no-deal“ brexitu. Samotná ministerská předsedkyně Vlády Jejího Veličenstva dnes avizovala, že její hlas bude proti vystoupení. Dalším hlasováním britského parlamentu na téma rozluky mezi VB a EU bude to čtvrteční, kdy se bude hlasovat, zda by měla země vyjednávat o prodloužení článku 50, tedy o oddálení odchodu z unie. Nesmí se však zapomínat na to, že k prodloužení lhůty pro odchod by byl zapotřebí jednomyslný souhlas všech 27 členských států.

Představitelé tamní vlády včera taktéž prohlásili, že v případě odchodu bez dohody, by země neuvalila na většinu zboží, přesně na 87 % veškerého importu, žádná cla. Výjimku by měly tvořit produkty klíčových oblastí tamního hospodářství, které je podle vlády zapotřebí chránit, jako např. mlékárenské výrobky, maso či automobily. Sazby by i tak ale měly být nižší než ty, které uvaluje EU. Na zboží dovážené z Irské republiky do Severního Irska by poté neměla platit zcela žádná cla, minimálně dočasně. Prohlášení vlády silně kritizuje zástupce Konfederace britského průmyslu.

 

 

GBP/CZK 29,92 (libra posiluje o 0,8 %)

 

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, CNBC, CNN, Reuters

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.