Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Nová prezidentka ECB Lagardeová hovořila na téma globálních změn

22.11.2019 | 14:09 0 Komentářů

Nová prezidentka ECB Lagardeová hovořila na dnešní konferenci ve Frankfurtu na téma globálních změn, týkajících se zejména rozvíjejících se trhů, zmiňovala však v tomto smyslu také starý kontinent.

Ilustrativní foto: Ch. Lagardeová a M. Draghi; Zdroj: Flickr ECB

Změny v rozvíjejích se zemích

Nová prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová hovořila dnes na Evropské bankovní konferenci ve Frankfurtu o změnách, ke kterým podle ní dochází zejména v rozvíjejících ekonomikách, zmiňovala však také změny na území starého kontinentu. „Začínáme vidět globální posun, který je tažený zejména rozvíjejícími se trhy. Tato změna se týká posunu od ekonomik tažených zejména vnější poptávkou na hospodářství s větším zaměřením na domácí poptávku. Dále sledujeme posun k ekonomikám zaměřeným více na spotřebu domácností, než na investiční výdaje či na sektor služeb na úkor průmyslového segmentu,“ popsala svůj obrázek změn ve světě bývalá šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Potřeba aktivnější reakce politiků v EMU

Podle Lagardeové byl hospodářský růst v rozvíjejících se ekonomikách tažen zejména globálním obchodem a nabídkovým řetězcem. „Svět se mění, a to zejména v reakci na rozvoj nových technologií, jež rozbíjí zažité dodavatelské řetězce a způsoby, jakým firmy fungovaly. Dalším potenciálním rizikem je také změna klimatu,“ dodala dále centrální bankéřka. V návaznosti na výše zmíněné upozornila, že tyto změny se samozřejmě dotýkají i eurozóny, v neposlední řadě z titulu relativně vysoké kapitálové a také meziproduktové náročnosti, jimiž se export na území EMU vyznačuje. Lagardeová tudíž opět neopomenula upozornit na potřebu aktivnější fiskální politiky zemí měnové unie. „Evropa potřebuje inovovat a investovat, aby dokázala odpovědět na tyto výzvy a udržet svoji konkurenceschopnost,“ řekla Lagardeová.

Zdroj: CNBC; ECB

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.