Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Norská centrální banka snižuje úrokové sazby

13.03.2020 | 09:41 0 Komentářů

Norská centrální banka následuje americký FED a Bank of England a přistoupila ke snížení úrokových sazeb. Dle jejich slov byla připravena v případě potřeby snížit sazby ještě více a nevylučuje, že k tomu v budoucnu s ohledem na vývoj situace dojde.

Norská centrální banka snížila klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1 %. Oznámení jejího snížení bylo překvapením v jejím boji proti koronavirové pandemii.

Norská banka uvedla, že celou situaci bedlivě sledovala a byla připravena snížit sazby ještě více pokud by to bylo nutné. Další měnověpolitické zasedání je plánováno na 19. března.

Rozhodnutí přišlo po tom, co Bank of England snížila úrokové sazby ve středu a FED v minulém týdnu.

Evropská centrální banka ve čtvrtek ke snižování sazeb nepřistoupila a namísto toho oznámila balíček ke stimulaci ekonomiky. Hlavní úroková sazba ECB tak zůstává na úrovni -0,5 % a vzhledem k její aktuální záporné sazbě se její manévrovací prostor zužuje.

Norská banka v prohlášení uvedla, že učekávala razantní pokles ekonomiky v důsledku šíření koronaviru.

„Existuje značná nejistota ohledně doby a dopadu koronaviru s rizikem výrazného ekonomického poklesu,“ uvedla banka. Centrální banka bude další vývoj úzce monitorovat a v případě potřeby přistoupí k dalšímu snižování sazeb.

Norsko má v současnosti nejméně 700 potvrzených případů dle dat z Johns Hopkins University. Virem je aktuálně infikováno více než 128 tisíc lidí celosvětově a již si vzal 4 720 lidských životů.

Zdroj: CNBC

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.