Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Nokia vypadla z indexu Stoxx 50

01.09.2011 | 15:02 0 Komentářů

Při včerejším rozhodování o změnách ve složení indexů blue chips akcií Stoxx došlo k odebrání akcií společnosti Nokia z indexu Stoxx Europe 50.

Preferenčním akciím společnosti Volkswagen se naopak podařilo opět dostat do indexu Euro Stoxx 50. Dalšímu kandidátovi na opuštění indexu Euro Stoxx 50 – Deutsche Boerse, se nakonec podařilo pozici uhájit a aktuálně je tak v Euro Stoxx 50 čtrnáct ze třiceti DAXových titulů. Deutsche Boerse zůstala v indexu pouze díky změně v pravidlech, kdy je důležitá tržní kapitalizace volně obchodovaných akcií společnosti 20. dne měsíce, kdy dochází ke změně v indexu (což je čtyřikrát do roka), a ne na konci předchozího kvartálu. Podle tohoto starého pravidla, k jehož změně došlo teprve minulý týden v úterý, by Deutsche Boerse z indexu vypadla.
Kromě akcií společnosti Nokia vypadly z indexu Stoxx Europe 50, který, narozdíl od Euro Stoxx 50, obsahuje i akcie evropských zemí neplatících eurem (tedy jde hlavně o společnosti z Velké Británie, Švýcarska, Švédska a Norska), i akcie Sociéte Generale, Intesa Sanpaolo a Unicredit. Tyto akcie dokázaly ztratit za poslední rok zhruba 40 % své hodnoty. Místo nich do indexu nastupují Unilever, LVMH, National Grid a Air Liquide.
K přehodnocení indexu DAX dojde 5. září.

Zdroj: Stoxx, Financial Times Deutschland

Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.