Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Nižší ceny ropy tlačí dolů ceny v průmyslu

V meziměsíčním srovnání klesly ceny průmyslových výrobců v červenci o 0,1 %, meziročně se jejich dynamika dále snížila na 2,1 %. Nadále k růstu výrazně přispívaly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 8,0 %, přitom ceny samotné elektřiny se zvýšily dokonce o 10,5 %.  Vyšší byly i ceny producentů v oblasti potravinářství (o 4,0 % stejně jako v červnu), které reagovaly na rychle se zvyšující ceny agrárních vstupů. Za meziměsíčním poklesem cen průmyslových výrobců tak stojí především nízké ceny ropy na globálních trzích.

Ve druhé polovině roku očekáváme, že růst cen tuzemských producentů bude zpomalován nízkými cenami výrobců v eurozóně. Ceny ropy, které se aktuálně pohybují pod šedesáti dolary za barel, budou rovněž přispívat k nižší dynamice cen v průmyslu. Nicméně zahraniční vlivy ve směru nižší inflace budou částečně tlumeny slabší úrovní kurzu koruny. Do meziroční dynamiky produkčních cen se však budou i nadále promítat rychle rostoucí ceny energií, zejména elektřiny. I proto očekáváme, že průměrný růst cen výrobců by měl letos mírně přesáhnout 3 %, což je cca o 1 p.b. vyšší tempo oproti loňskému roku.

Přetrvávající vysoká poptávka po stavební produkci nadále urychluje ceny stavebních prací. Jejich meziroční růst v červenci nicméně slabě poklesl na 3,9 % z červnových 4,2 %. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví přitom byly meziročně vyšší o 3,1 %. I přes uvedené zpomalení očekáváme, že svižný růst cen ve stavebnictví bude pokračovat i v následujících měsících.

Meziroční růst cen zemědělských výrobců v červenci mírně zvolnil na 12,1 %. Na jejich vysoké dynamice se podílí zejména ceny rostlinné produkce (vyšší o 16,7 %), zatímco v oblasti živočišné výroby se ceny zvyšovaly podstatně méně (7,3 %).Růst cen tržních služeb pro podniky byl v červenci 2,5 %, stejně jako v červnu.

Luboš Růžička, analytik Raiffaisenbank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.