CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

19. 07. 2022

0 komentářů

Nizozemský terminál na LNG má být k dispozici od poloviny září, zajistí třetinu roční spotřeby plynu

  

Zamluvený terminál na LNG bude nejspíš fungovat v polovině září, a má pokrýt třetinu roční spotřeby plynu v České republice. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který dnes jednal s Danielem Benešem z ČEZu.

Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes jednali o terminálech na zkapalněný zemní plyn v Nizozemsku, kde si stát pronajal kapacitu, o čemž v červnu informoval premiér Petr Fiala na svém twitterovém účtu.

Síkela tvrdí, že najatá kapacita by měla pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v České republice, čímž by se tak podstatně měla snížit závislost ČR na plynu z Ruska, odkud dle Síkely proudí do Česka až 98 % spotřebovaného plynu.

Podle Beneše bude samotný pronájem terminálů v Nizozemsku stát vyšší desítky milionů eur ročně, avšak bližší cenu z důvodu obchodního tajemství neuvedl. Síkela uvádí, že zásobníky plynu jsou v Česku nyní naplněny ze 77 %, což zajistí spotřebu zhruba do ledna, přičemž plyn z nizozemských LNG terminálů by měl zajistit spotřebu na další dva měsíce.

„Evropa se aktuálně snaží zvýšit možnosti dovozu plynu ze států mimo Rusko. Budují se tak nové LNG terminály, které budou schopny přijímat plyn ze zámoří. O LNG je teď logicky velký zájem a Česko, které nemá moře, si pro potřeby energetické bezpečnosti a zajištění dodávek plynu pro své občany a podniky potřebuje zabezpečit kapacitu v některém z přímořských států. A to se nám nyní ve spolupráci se skupinou ČEZ povedlo,“ uvedl Jozef Síkela.

Akcie společnosti ČEZ se obchodují na pražské burze pod tickerem BAACEZ rostou o 1,36 % 1115 Kč. Na RM-SYSTÉMu pod stejným tickerem připisují o 1,82 % na 1118 Kč.

REKLAMA

 
Zdroj : Česká televize

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.