Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Nick Leeson, Jérôme Kerviel, Kweku Adoboli,…, Bruno Iksil,…,?

15.05.2012 | 18:47 0 Komentářů

Co má Bruno Iksil (Londýnská velryba) společného s předchozími jmény a v čem se liší?

Kauza týkající se dvoumiliardové ztráty z obchodování JPMorgan přitáhla pozornost investorů, ale i kontrolních úřadů v čele s Fedem a s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). Jak mohlo dojít k náhlé ztrátě 2 mld. USD z obchodování? Zdá se, že přesnou odpověď nezná ani CEO JPMorgan Dimon a snad ani Bruno Iksil, který je údajně za celou ztrátu zodpovědný.
Jamie Dimon, který si získal dobré jméno díky velmi dobrému řízení banky v průběhu krize v porovnání s ostatními bankovními giganty v USA, se nechal slyšet, že není jasné, zda banka porušila nějaký zákon nebo předpis. Dimon i další vysocí představitelé v JPMorgan se tváří, že došlo „pouze" k obrovské chybě, kterou není možné tolerovat, ale nejedná se o úmyslný přestupek vůči pravidlům konkrétní osoby. A to pravděpodobně „Londýnskou velrybu" odlišuje od ostatních mužů v nadpisu.
Pokud tedy uvěříme, že Bruno Iksil neudělal nic špatného kromě načasování a výběru instrumentů do svého portfolia, pak musíme žasnout nad řízením rizika JPMorgan. Dodejme, že podle Jamie Dimona může celková ztráta ještě narůst o další 1 mld. USD.
Pokud odhlédneme od způsobu dosažení ztráty, zaujal by Iksil zhruba sedmé místo v žebříčku historicky nejvyšších ztrát z obchodování aspoň podle Wikipedie. Co se týká druhu obchodovaného instrumentu, možná by si rozuměl s „legendárním" Howie Hublerem, tedy v obchodování CDS (pojištění proti nesplácení dluhopisů). Není jisté s čím přesně Iksil obchodoval. Údajně mohl mít otevřenou pozici v řádu 100 mld. USD v CDS vázaném na vývoj indexu Markit CDX North America Investment Grade Index, mapujícího vývoj CDS kontraktů 50 vybraných US společností s ratingem na investičním stupni (BBB- a výš).
Hubler v roce 2008 způsobil ztrátu bance Morgan Stanley za téměř 9 mld. USD. Jérôme Kerviel, který zaujímá druhé místo se zhruba sedmimiliardovou ztrátou pro Société Générale, prodělal při obchodování s futures na evropské indexy. A ti, kteří viděli film Rogue Trader režiséra Jamese Deardena si vzpomenou, že Nick Leeson „prošustroval" téměř 1,8 mld. USD při obchodování futures na Nikkei.
Jak zjistil David Henry a Douwe Miedema pro svůj článek pro Reuters, podle přátel a kolegů Bruna Iksila se jedná o velmi sympatického člověka, který je spíše opakem arogantnímu a namyšlenému traderovi, který se může většině vybavit ve spojení s touto osobou.
Podle zdrojů z konkurenčních bank, nebyla činnost, kterou se Iksil zabýval nijak neobvyklou a řada dalších společností v čele s Citigroup, Deutsche Bank i UBS používá obdobné postupy ke krytí své kreditní expozice.
Situace v JPMorgan si vyžádala první oběti. Po třiceti letech odchází z banky investiční ředitelka Ina Drew. Současného CEO zřejmě udrží ve společnosti jeho reputace. Ztráta 2 mld. USD neznamená pro banku JPMorgan, která vykázala za první čtvrtletí zisk ve výši 5,4 mld. USD existenční problémy. Nižší částka přitom před lety stačila Nicku Leesonovi na potopení banky Barings s více než dvousetletou tradicí.Dnes obavy vzbuzuje spíše představa, jak snadno a jak rychle tato ztráta vznikla.
Celý případ nahrává hlavně odpůrcům obchodování bank na vlastní účet. Člen
Sněmovny reprezentantů Barney Frank, který se podílel na Dodd-Frankově finanční reformě z roku 2010, která má zamezit opakování současné úvěrové krize, se nechal slyšet, že bránění se novým předpisům ve smyslu zmíněné reformy bude nyní nejméně o 2 mld. USD složitější.

Akcie (JPM), které za dva dny po zprávě oslabily přes 12 %, dnes korigují pokles o 2,1 % na 36,54 USD.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, Reuters, Yahoo!, Wikipedia

Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.